essaouira beach icecream seller
|

Essaouira – vandenyno skalaujamas Maroko perlas

Prie Atlanto vandenyno įsikūrusi Essaouira – magiška vieta, be kurios kelionė į Maroką neįmanoma.  Sunku net paaiškinti, kuo šis miestas jau daugybę metų traukia autentikos, ramybės ir meno pasiilgusius keliautojus. Sakoma, kad tai dėl Essaouiroje gyvenančių dvasių, kurios kiekvieną savaip privers įsimylėti šį mažą miestą. Įsimylėjau ir aš, ten pagyvenusi metus laiko.

(atnaujinta 2021-11-25)

Essaouira (arba sulietuvinta versija “Suvaira”)  yra nedidelis, jaukus miestas, su 80 tūkst. gyventojų, įsikūręs ant Atlanto vandenyno pakrantės.  Essaouira – puiki vieta atsipalaidavimui ir visiškoms atostogoms. Vietiniai gyventojai nėra tokie įkyrūs, kaip Marakeše, nekiša savo prekių, yra daug labiau atsipūtę. Miestelyje egzistuoja ilgos pietų pertraukos bei trumpos darbo valandos. Essaouira garsėja ir kaip vėjo miestas, dėl šios priežasties nesu didelė šio miesto gerbėja, ypač šaltesniu sezonu.

Essaouiros istorija

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Iki 1960-jų Essaouira buvo visiems žinoma kitu, Mogadoro vardu, kuris dar dažnai išgirstamas kalbant apie šį šarmingą miestą. Essaouirą 1765 metais įkūrė Maroko sultonas Mohammed III (Mohammed ben Abdallah), kuris pasamdė prancūzų inžinierių Théodore Cornutą sutvakyti miesto architektūrą ir pastatyti Scalą įtvirtinančias gynybines sienas, uostą. Sultonas miestą pavertė klestinčia prekybos ir mainų vieta, kuri tapo įvairių kultūrų ir religijų židiniu: ten taikiai gyveno arabai, žydai, amazigh (berberai) ir europiečiai (britai, olandai, danai, prancūzai, vokiečiai, italai, portugalai, ispanai). Iki XIX amžiaus pabaigos Essaouira buvo svarbiausias uostas Maroke.

Mohammed III į Essaouirą skatino atvykti žydus, kad jie padėtų paversti miestą klestinčia prekybos širdimi ir plėsti prekybos kelius su Europa. Tam tikru momentu žydai Essaouiroje sudarė didžiąją dalį viso miesto gyventojų, iki šiol ten išlikęs žydų kvartalas (vadinamas mellah), ten rasite ir keletą sinagogų, egzistuoja žydų kapinės. Per laiką, žydai paliko Essaouirą, tačiau jų palikimas iki šiol pritraukia istorijos mylėtojus. Nuo 1912 iki 1956 metų Essaouira (tuo metu Mogadoras), kaip ir visas Marokas, priklausė prancūzų protektoratui. Europinė įtaka Essaouiroje jaučiama iki šių dienų, ten gyvena nemažai užsieniečių, prancūzų kalba girdima visur.

esssaouira port morocco

Ką veikti Essaouiroje ir aplink? 11 pasiūlymų

Essaouira paskutiniais metais ypač išpopuliarėjo, ten gausu tiek vietinių, tiek užsienio turistų. Tačiau miestas vis tiek nepraranda savo žavesio ir nors ir nedidelis, jame tikrai ką veikti ras kiekvienas.

Essaouiros fotogeniškumas pritraukė ir ne vieną filmų kūrėją. Čia filmuotas garsusis serials “Sostų karai” (“Game of thrones”) ir ne kiti garsūs Holiduvo filmai.

Keistoji sala

Jei vaikščiosite po Essaouiros paplūdimį, iš ten galima pamatyti nedidelę salą, vadinamą Mogador. Sala garsi savo flora ir fauna, ten pastatyta gynybinė siena, mečetė ir kalėjimas. Į salą draudžiama patekti prašaliečiams, tad ja pasigrožėti galite tik iš tolo.

Muzika

Essaouira taip pat garsėja savo kultūriniais renginiais, ypač vasarą vykstančiu tradiciniu gnawa muzikos festivaliu, o vos ne kas antras vietinis yra muzikantas arba šiaip laisvalaikiu grojantis asmuo. Muzika Essaouiroje užimą svarbią vietą, čia inspiracijų sėmėsi tokie garsūs muzikantai kaip Jimi Hendrixas, Cat Stevensas ir Frankas Zappa. Pasak legendos, Hendrixas parašė savo garsiąją dainą „Castles Made of Sand” būtent apie Essaouirą. Prie pat Essaouiros rasite Diabat kaimą, kuriame, pasak tų pačių legendų, Henrixas buvo kažkada apsistojęs, yra jo vardo kavinė.

Essaouira dažnai pasirenkama ir kaip garsių Holivudo filmų filmavimo vieta. Vienas iš geriausiai visiems žinomų – Sostų karai (Games of thrones), kurio ne viena serija buvo sukurta būtent Essaouiroje.

Ožkos medžiuose

(atnaujinimas 2023-11-20: visgi ožkos medžiuose kelyje Marakešas-Essaouira neseniai buvo uždraustos, nes vietiniai jas specialiai sukeldavo į medžius ir ten laikydavo. Visko gali būti, kad jas dar pamatysite, bet jei ne, vadinasi vietiniai laikosi taisyklių)

Artėjant prie Essaouiros, pabūkite budrūs ir stebėkite pakelę, prie kurios esančiuose medžiuose galite išvysti ne vieną tuntą ožkų. Taip, taip, ožkos Maroke mėgsta įsikurti medžiuose ir ramiai sau kramsnoti jų lapus. Jei norite sustoti prie šių ožkų, reiktų vykti arba su nuomotu automobiliu ar privačiu vairuotoju.

Ar tikrai tos ožkos sau ramiai būna medžiuose ir rupšnoja Argano riešutus? Tikrai taip, tačiau šis unikalus reiškinys Maroke bent jau šiame kelyje kiek sukomercintas, ne vienoje vietoje ožkos specialiai sukeliamos į medžius ar net pririšamos turistams. Tad jei sustojote prie ožkų medžiuose ir šalia yra koks marokietis, jis tikrai paprašys pinigų už fotografavimą. Tikrųjų ožkų medžiuose esu radusi kelyje iš Essaouiros į Agadirą – jei šalia nėra jokio jas prižiūrinčio piemens ar randasi atokesnėje vietoje, vadinasi ožkos sulipo pačios. 

Kaip nusigauti iki Essaouiros?

Iš Marakešo į Essaouirą galite nusigauti „Supratours“ arba CTM autobusais, rekomenduoju naudotis būtent „Supratours“ autobusų kompanija, nes jų stotis yra prie pat Essaouiros medinos (senamiesčio) ribų. Informaciją apie Maroko tarpmiestinius autobusus rasite mano straipsnyje Tarpmiestiniai autobusai ir traukiniai Maroke. Keliautojo atmintinė. Essaouira nuo Marakešo nutolusi apie 180 km, kelionė autobusu trunka apie 3 val., kaina 80 Dh (apie 7 eur). Iš Agadiro į Essaouirą taip pat galite pasiekti minėtais autobusais, tik jie važiuoja daug rečiau ir tik rytais.

Essaouira garsėja savo magiškumu ir mūzomis. Į šį miestą atvyksta nemažai muzikantų, menininkų, kuriems patinka čia kurti, susilieti su gamta ir magiška miesto dvasia.

Jei važiuojate nuosavu automobiliu, priartėdami prie Essaouiros būtinai sustokite apžvalginėje aikštelėje, nuo kurios matysis tolumoje esanti Essaouira.

Judėjimas mieste

Vietiniai taksi Essaouiroje kainuoja fiksuotą kainą – 7 Dh dieną ir 8 Dh vakare, naktį – nesvarbu kur bevažiuotumėte miesto ribose. Jei norite važiuoti už miesto ribų, pasigaukite didelį taksi. Essaouira yra nedidelis miestas, tad taksi dažnai tikrai neprireiks.

essaouira morocco taxi

Miesto struktūra

Essaouira susideda iš Medinos, naujosios miesto dalies ir už miestų išsiplėtusių rajonų. Žinoma, keliautojams pati įdomiausia yra būtent Medina. Gatvės Essaouiros Medinoje, kaip ir kituose Maroko miestuose, labai retai turi pavadinimus, todėl iš anksto turėkite pasiruošę detalų planą kaip nusigauti iki viešbučio. Essaouiros Mediną  sudaro trys pagrindinės gatvės, su nesuskaičiuojamu kiekiu išsišakojimų. Visose Medinos gatvėse pilna prekiautojų, kavinių, restoranėlių.

Essaouiros senamiesčio (Medinos) planas: nr.2 uostas, kur parduodama žuvis; Skala de la Kasbah – garsioji gynybinė siena; įėjimas į Mediną pro keletą vartų, kurie pažymėti Bab. Supratours autobusų stotis yra netoli Bab Marrakech vartų.

Už Medinos ribų esantis naujasis miestas nėra toks įdomus turistams. Naujoje miesto dalyje rasite ir didelį prekybos centrą „Aswak Assalam”, o norintys nusipirkti ir alkoholio, gali sustoti prie pat įvažiavimo į miestą esančio „Carrefour”. Alkoholį taip pat galite nusipirkti ne vienoje naujajame mieste esančioje specialioje parduotuvėlėje. Skirtingai nei kituose Maroko miestuose (penktadieniais alkoholis Essaouiroje neparduodamas).

Paplūdimys

Visai neseniai, šalia pagrindinio Essaouiros paplūdimio nutiesta 5km ilgio pėsčiųjų promenada, ja arba pačiu paplūdimiu galite nueiti net iki Diabat kaimo. Nepatingėkite paeiti paplūdimiu, nutolę nuo minių pasieksite gražias kopas, galėsite stebėti aplink besiginančias ožkas, asilus ir grožėtis gamta.

Pabaigai, nors ir vėjuota, kiek turistinė, Essaouira iki šiol bepraranda savo žavesio ir autentiškumo. Šiame mieste visai verta apsistoti keletui dienų ir pasimėgauti tiesiog… nieko neveikimu. Essaouiroje gyvenimas lėtas, visi keliasi vėlai, niekur neskuba ir mėgaujasi miesto magija.

Essaouira patiks tiems, kurie mėgsta pajūrį, nieko neveikimo atostogas, tačiau tuo pačiu nori būti apsumpti miesto šurmulio. Essaouirą ypač pamėgo šeimos, nes čia galima rasti įvairių pamogų, susipažinti su ten gyvenančiais užsieniečiais.

Skanios rekomendacijos

Ideali vieta pusryčiams – jauki kavinukė, bandelinė Patisserie Chez Driss, kurią rasite eidami į Mediną nuo uosto pusės, bet eikite į jos vidų ne per vartus (bab), bet per didelę aikštę, kurioje pilna turistinių restoranų. Jos pabaigoje, prieš įlendant į Medinos gatvelę, turėtumėte rasti šią jaukią vietą. Pusryčiai joje – apie 25 dh už omletą su gausybę šilto skrudinto prancūziško batono, indeliu džemo, sviesto, viskas užpilama šviežiomis apelsinų sultimis ir kvapnia kava. Neminėsiu visų skanių bandelių ir desertų, Chez Driss kepamų už tikrai mažą kainą. Ir dar – gausybė marokietiškos tematikos paveikslų kavinukės viduje bei viską valdanti katė šeimininkė.

Pusryčiams – dar vieta už Medinos sienų. Tai Al Jezira kavinė (Snack Aljazira), labai populiari tarp vietinių, todėl gali tekti pakovoti dėl vietos; gps koordinatės. Privalote ten paragauti Bissara sriubos – tradicinės marokietiškos pusryčių sriubos, kurią turi nedažna kavinė Maroke. Į Snack Aljazira einame būtent dėl šios Bissara.

Pabaigai – labai vietinių barų mėgėjams.  Rekomenduoju Medinoje susirasti barą, neoficialiai vadinamą Hole/skylė (vertimas iš arabų kalbos). Jo be vietinių pagalbos tikrai nerasite. Tiesiog paprašykite, kad jus Medinoje nuvestų į vietinių barą, kuriame alus labai pigus (15-20 Dh), ten groja vietiniai muzikantai ir tapoms duodama virtų lešių raudoname padaže (arba parodykite nuotrauką apačioje). Ši vieta aprašoma ir čia.

Restaurantguru.com nuotr.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *