MAGIŠKASIS MAROKAS

Marokas – Šiaurės Afrikoje įsikūrusi šalis, kuri sunkiai telpa į standartinius Afrikos šalies rėmus. Smarkiai įtakotas tiek arabų kultūros, tiek musulmonų religijos, tiek Prancūzų, Ispanų proletariatų įtakos, Marokas yra tuo pačiu ir labai egzotiška, musulmoniška, ir tuo pačiu palyginti vakarietiška šalis. Ten rasite viską – ir senovines Medinas, tradicijas, kaimus, Kasbas, istorijų pasakotojus, gyvačių užkerėtojus, ir modernius miestus, prekybos centrus, verslo centrus etc. Marokas žavi savo geografija ir gamtos stebuklais – Sacharos dykuma, Atlaso kalnai, kuriuose rasite ir slidinėjimo pramogas bei sniegą ar aukščiausią Šiaurės Afrikoje kalną Toubkalį. Nepamirškite milžiniškos vandenyno pakrantės, Tangier esančios vietos, kurioje atsiskiria Viduržemio jūra ir Atlanto vandeno srovės, o iš toli šviečia Ispanijos krantai.

Marokas yra saugi šalis turizmui, todėl pamirškite iš išankstinius nusistatymus apie arabiškas/musulmoniškas šalis. Čia turistai gerbiami ir labai laukiami, Maroke gyvena ir savo verslus kuria daugybė marokiečių, tad užsieniečiai yra normalus reiškinys, ypač Marakeše, Agadire, Essaouiroje. Maroko oficiali kalba – arabų, administracinė kalba – prancūzų, tačiau daugelis visai neblogai kalba ir angliškai. Orai – Marokas yra puiki vieta kelionėms žiemą (apie +25C), tiek pavasarį ar rudenį. Vasara Maroke taip pat geras metas atostogauti, bet labiau prie jūros, nes Marakešas ir dykumos dalys įkaista ir iki +50C (ypač rugpjūtį).

FAKTAI APIE MAROKĄ

  • Sostinė: Rabatas
  • Gyventojų skaičius: 36, 5 mln.
  • Laiko juosta: GMT+01:00
  • Religija: Islamas
  • Oficialios kalbos: arabų ir Tamazight (berberų/Amazigh), administracinė kalba – prancūzų. Realybėje visi Maroke kalba arabišku dialektu – Darija (dariža), ne klasikine arabų kalba.
  • Maroko karalius: Mohamedas VI
  • Valiuta: marokietiškas dirhamas, 1 eur-10/11 MAD (trumpinys MAD)
  • Berberai: berberai arba tikrasis pavadinimas Amazigh (Berberai vartojami dėl populiarumo, tačiau išties juo reiktų vadinti Amazigh) – yra senieji Maroko gyventojai. XVII a. pabaigoje arabai užkariavo Šiaurės Afriką bei Maroką su jų gyventojais – Amazigh gentimis, bei visiems per prievartą perdavė savo idealogiją ir Islamo religiją. Visai neseniai Amazigh kalba vėl buvo paskelbta oficialia Maroko kalba, šalia arabų, Maroke švenčiami ir Amazigh naujieji metai, vadinami Yennayer. Maroke nedaug kas kalba Amazigh kalba, tačiau yra vietų, ypač kalnų kaimuose, kur žmonės kalba tik Amazigh, net ne vietiniu Maroko dialektu Darija.

ORAI MAROKAS

Orai Maroke gali būti padalinti į tris sezonus: labai karštas (vasaros), karštas (rudens ir pavasario) bei šiltas (žiemos) sezonas. Šaltojo sezono Maroke dienos metu nelabai būna, labiausiai atšąla nakties metu. Kadangi Maroko teritorija išties didelė, temperatūra taip pat labai priklauso nuo regiono. Štai, Agadyras garsus visus metus palyginti pastovia oro temperatūra. Ten nebūna tokių kontrastingų oro permainų kaip kituose miestuose. Marakešas ir dykumos pusė vasarą įkaista labiausiai, o Kasablanka, Rabatas, Fezas ir šiaurė išlaiko net ir vasarą palyginti malonų ir ne per karštą klimatą.

Geriausias laikas vykti į Maroką – ruduo ir pavasaris, taip pat žiema, jei nenorite maudynių. Žiemos sezonu Maroko Atlaso kalnuose bus ir sniego. Essaouira garsėja savo vėju.

ĮVAŽIAVIMAS Į ŠALĮ

Europos Sąjungos šalių (ir ne vienos kitos pasaulio šalies) piliečiams, taip pat lietuviams, vykstant į Maroką viza nereikalinga. Keliautojams privaloma su savimi turėti mažiausiai šešis mėnesius iki kelionės pradžios galiojantį pasą. Su tapatybės kortele jūsų į Maroką neįleis. Užsieniečiai Maroke gali vienu metu išbūti ne ilgiau nei 90 dienų (3 mėn), šio laikotarpio negalima viršyti. Po to užtenka iš Maroko išvykti kad ir dienai, ir grįžus vėl galima būti 90 dienų, taip visus metus.

LANKYTINOS VIETOS MAROKE

Marakešas

Marakešas – populiariausias Maroko mieste. Ten rasite viską, ko geidžia širdis: ir europietiškus barus, restoranus, prekybos centrus, ir egzotiškas pilvo šokėjas, tradicinius amatus bei modernius menus. Marakeše gyvena daugybė užsieniečių, gatvėse pilna turistų.

Marakešas dar kitaip vadinamas „raudonuoju miestu“ dėl savo prigesinta raudona spalva nudažytos Medinos sienos ir daugelio pastatų atspalvio.

Essaouira

Essaouira (arba sulietuvinta versija “Suvaira”)  yra nedidelis miestas, įsikūręs ant Atlanto vandenyno pakrantės.  Essaouira – puiki vieta atsipalaidavimui ir visiškoms atostogoms. Vietiniai gyventojai nėra tokie įkyrūs, kaip Marakeše, nekiša savo prekių, yra daug labiau atsipūtę. Essaouira garsėja ir kaip vėjo miestas, dėl šios priežasties nesu didelė šio miesto gerbėja, ypač šaltesniu sezonu.

sacharos dykuma marokas sachara

Sacharos dykuma

Sacharos dykuma vilioja visus į šalį atvykstančius keliautojus. Ir ne tik juos, bet ir pačius marokiečius, kurių ne vienas prisipažįsta niekada nebuvę šioje tolimoje ir egzotiškoje gamtos stichijoje dėl ilgos kelionės (9 val.) ir nežinojimo, kokie stebuklai jų ten laukia. Kai kuriose vietose Sacharos kopos  siekia net 150 metrų aukštį ir yra 20 km ilgio bei 5 km pločio. Kadangi Sacharos dykuma toli, nusiteikite bent trijų dienų kelionei.

plačiau apie sacharą
imlil marokas trekinimas hikinimas kalnai

Atlaso kalnai

Atlaso kalnai Maroke yra išsidėstę per keletą regionų. Jei esate kalnų mylėtojas, privalote aplankyti Aukštojo Atlaso kalnuose esantį Imlil kaimą, nuo Marakešo nutolusį apie 60km. Imlilio kaimas išgarsėjo dėl savo strateginės padėties – jis įsikūręs aukščiausio Šiaurės Afrikoje kalno Toubkal (4167m) papėdėje. Į Imlilį tikrai verta nuvažiuoti bent dienai bei pasigrožėti nepakartojamu Toubkalio papėdės kraštovaizdžiu.

agadir morocco kasbah lithuanian flag

Agadiras

Prie Atlanto vandenyno įsikūrusį Agadiro miestą 1960 metais galingas žemės drebėjimas beveik visiškai sunaikino, o jį atstatę architektai užsibrėžė tikslą sukurti modernų miestą. Didžiausias kurortinis miestas Maroke įsikūręs puikioje vietoje – jį supa Anti Atlaso kalnai, Sacharos dykuma, o Atlanto vandenyno pakrantės paplūdimys tęsiasi net 10 km.

Taghazout

Netoli Agadiro įsikūręs Taghazout kaimas jau seniai pavergė bangų gaudytojų iš viso pasaulio širdis. Ir ne tik jų, bet ir visų tų, kurie nori pabėgti nuo turistinio Agadiro ir patirti autentišką Maroko pajūrio dvasią. Taghazout privalumas – vandenyno artumas, nes jūs tiesiogine to žodžio prasme galite išsinuomoti kambarį ar butą tiesiai ant vandenyno kranto.

Fezas

Amatais garsėjantis imperatoriškasis Fezas – irgi vertas dėmesio miestas. Fezo Medina yra priskiriamas UNESCO pasaulio paveldo sąraše ir yra viena didžiausių ir geriausiai išsilaikusių Medinų arabų šalyse. Ten yra ir seniausias universitetas pasaulyje, Fezas taip pat garsėja savo odos raugyklomis (tanneries).

plačiau

Kasablanka

Kasablanka – tikrai ne romantiškas miestas, kaip jį dauguma įsivaizduoja iš garsiojo filmo. Kasablanka yra didžiausias ne tik Maroko, bet ir viso Maghreb regiono miestas (4 mln.gyventojų) ir kitaip vadinamas šalies verslo hubu. Garsiausia Kasablankos vieta – 1993 m. ant vandens pastatyta didžioji Hassano II mečetė, kuri yra 7 pagal dydį pasaulio mečetė.

chefchaouen blue strets

Chefchouen

Maroko šiaurėje, Rifo kalnų šlaituose įsikūręs mėlynasis Maroko perlas – Chefchaouen. Šis mėlynasis miestas yra daugelio sąraše dėl mėlyna spalva dažytų namų ir gatvių. Chefchouen vadinamas ir Maroko Amsterdame, dėl aplink miestą esančiuose laukuose auginamų kanapių.

plačiau

Dažniausiai užduodami klausimai apie Maroką

faktai

Eurus į marokietiškus dirhamus (tarptautinis kodas MAD) galite išsikeisti ir oro uoste. Iš senų laikų yra išlikęs mitas, kad į Maroką reikia vežtis dolerius. Tai visiška netiesa, jei turite eurus, vežkitės eurus, jei gyvenate Anglijoje, vežkitės svarus. Keičiantis valiutą jums reikės parodyti savo pasą ir būtinai perskaičiuokite, ar gavote teisingą sumą. Jei gavote stambius banknotus, pabandykite paprašyti juos pasmulkinti. Oro uostuose taip yra ne vienas pinigų išėmimo bankomatas, nebijokite jais naudotis. Imdami pinigus iš bankomato už komisinius sumokėsite panašiai, kaip ir keisdamiesi valiutą. Štai “Swedbank” už 200 eurų išėmimą Marakešo bankomate man nuskaičiavo 4 eurų komisinį mokestį.

10 Dh/dirhamų = apie 0,90 euro centų.

Administracinė Maroko kalba iki šiol yra prancūzų, ja kalba beveik 70 % marokiečių. Tačiau turistiniuose miestuose ir su turizmu susijusiose vietovėse, tikrai susikalbėsite angliškai. Apskritai, marokiečiai yra labai gabūs kalboms, dauguma jų kalba ne tik prancūziškai, bet ir angliškai, vokiškai, ispaniškai etc.

Internetinis ryšys Maroke yra tikrai pigus, todėl rekomenduoju įsigyti vietinę SIM kortelę, kuri  kainuoja 30 DH (apie 3 eurus).  10 gb interneto kainuoja apie 100 DH (10 eurų).  SIM korteles galima įsigyti ir daugumoje Maroko oro uostų.  Plačiau apie SIM korteles ir internetą Maroke aprašiau čia.

Keliaujantiems į Maroką neprivalomi jokie skiepai. Susirgus, Maroke daugumoje vaistinių antibiotikų galima nusipirkti be recepto.

The theme is compatible with Elementor, however, Elementor was not used to make this theme. The pages were made using the block editor, so if you want to use Elementor, you can, but you will need to build all of your own pages. And because this theme was not made using Elementor, I do NOT provide support for Elementor.

Iki šiol daugybę keliautojų tiek iš Lietuvos, tiek užsienio pasinaudojo mano kaip kelionių konsultantės paslaugomis. Atsiliepimus galite rasti čia. Taip pat galite susipažinti su mano paslaugų įsigijimo sąlygomis ir taisyklėmis.

Dažnai sulaukiu pasiūlymų aprodyti keliautojams Marakešą, pravesti turą po miestą ar kartu, kaip gidė, vykti į turus. Tačiau kad ir kaip norėčiau, šia veikla neužsiimu.

Pirmiausia, neturiu tam licenzijos, nes Marakeše, kaip ir kituose miestuose, tik licenzijuoti gidai gali vesti turus po miestą. Ypač senamiesčiuose, monumentuose ir muziejuose darbuotojai yra labai pastabūs ir nelegalius gidus gali įduoti policijai. Todėl šį darbą perduodu savo licenzijuotiems, patikimiems gidams, kurie kalba tiek anglų, tiek rusų, vokiečių ir kt. reikiamomis kalbomis (nors rusiškai kalbančių gidų Maroke nėra daug).

Į turus kartu nevykstu dėl laiko trūkumo. Marakeše dirbu ne vien su kelionių planavimu, bet ir kitais projektais.

*Disclaimer: I do not provide support for 3rd party plugins that weren’t recommended for the theme. I also don’t provide support for setting up a WooCommerce, unless it’s a design-related question.

  • Maroke gyvenu nuo 2015 metų (gyvenu tarp Maroko ir Lietuvos).
  • Esu apkeliavusi  ir ištyrinėjusi beveik visą Maroką.
  • Pažįstu vietos tradicijas, kultūrą
  • Jau keletą metų padedu keliautojams iš viso pasaulio atrasti Maroką, atsakiau į šimtus užklausų, sudariau kelionių planus daugybei keliautojų. Atsiliepimus apie mane rasite čia.
  • Bendrauju su geriausiomis, per keleto metų darbą atsirinktomis vietinėmis agentūromis, transporto kompanijomis. Mano partneriai – patikimi, išbandyti gidai, vairuotojai.
  • Padėsiu sutaupyti – per nežinojimą keliautojai dažnai užsisako per brangius viešbučius, esančius nepatogioje vietoje ar vairuotojus, kurie užsiprašo per daug.
  • Padėsiu atrasti ne tokias turistines, nuostabaus grožio vietas, kurias net negalvojote įtraukti į savo maršrutą.