|

Lankytinos vietos Maroke. Garsioji kinematografinė Ait Ben Haddou kasba

Kokios įdomiausios lankytinos vietos Maroke? Ir kodėl Marokas vadinamas mažuoju Holivudu? Ar pamenate filmą „Dangaus karalystė“ („Kingdom of Heaven”, 2005) ir jame esančias kvapą gniaužiančias  riterių kovų ir Jeruzalės užėmimo scenas?  Arba įspūdingas užtvankas lašišoms filme „Tai nutiko Jemene” („Salmon Fishing in the Yemen”, 2011)?

Šiuos abu filmus sieja viena šalis – Marokas, nes būtent čia buvo sukurtos daugelio istorinių (ir ne tik) filmų scenos, o Aukštojo Atlaso kalnuose, netoli Ouarzazate miesto įsikūrusi Ait Ben Haddou kasba/kaimas vadinamas tiesiog – Maroko Holivudu. Plačiau apie šį fenomeną galite perskaityti CNN straipsnyje Why Morocco is Africa’s little Hollywood.

Tad jeigu dar neteko apsilankyti šiame nuostabiame krašte, kuriame į vieną susilieja vandenynai, kalnai, sniegas ir dykumos, būtinai tai padarykite ir neaplenkite Ait Ben Haddou; ypač jei esate kino gurmanai.

Ait Ben Haddou kasbah yra  įsikūręs  Aukštojo Atlaso kalnuose, tarp Dra upės ir Zizo slėnio ir nuo žemės yra pakilęs  1,160 m.  Nuo Marakešo kasbah nutolusi apie 200 km, tačiau kelionė automobiliu ar autobusu trunka apie keturias valandas, per kurias turite įveikti nemenką Aukštojo Atlaso kalnų ruožą.

marokas, kasba, ait ben haddou, miestas, berberai

Kelias į Maroko Holivudą vietomis atrodo pavojingas, aistringas, be proto gražus, o pakeliui sutikti maži Berberų kaimeliai verti kiekvieno kilometro. Visa kalnuota kelionė – tikra atgaiva akims po triukšmingo Marakešo kvapų ir garsų, kiekvienas kilometras ir beveik niekur tiesiai nesukantis kalnų kelias tarsi pasako, kad kinas prasideda jau dabar.

Kasba (angliškai Kasbah arba casbah) –  miesto tipas, kuris seniau buvo skirtas miesto lyderiui gyventi ir gintis nuo priešų atakų.  Kai kurios kasbos statomos kalnuotose vietovėse, kad būtų lengviau apsiginti.  Kasba taip pat vadinama senoji miesto dalis, kaip kad ir Medina. Beveik kiekvienas Maroko miestas turi savo kasbą, kurioje kažkada gyveno karalius ar miesto valdovas. Kaip atrodo kasbos? Iš esmės, jos panašios į smėlio pilis, kasbą juosia aukštos sienos, dažniausiai be langų, pagamintos iš purvo ir akmens sluoksnių. Viena garsiausių kasbų miestų – Aukštojo Atlaso kalnuose įsikūręs Ait Benhaddou.

Dauguma keliautojų į Ait Ben Haddou užsuka pakeliui į Sacharos dykumą, ar tai būtų Merzouga, ar Zagora. Ten sustoja ir visi organizuojami turai į Sacharos dykumą. Ar verta į Ait Ben Haddou užsukti tik vienai dienai, vakare grįžtant į Marakešą? Mano nuomone, nelabai, nes kelias tolimas ir varginantis, jei nenori vykti į dykumą, tuomet nakčiai apsistokite tame pačiame Ait Ben Haddou arba netoliese esančioje Skoura oazėje.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Jei į Ait Ben Haddou keliajate su nuomota mašina, pakeliui dar rekomenduoju aplankyti ne tokią garsią, bet dėmesio vertą Telouet kasbą. Pakeliui į Ait Ben Haddou, žinoma, galite aplankyti ir Ouarzazate miestą, nors jis nėra labai įspūdingas, vis tiek vertas jūsų dėmesio. Beje, ne vienas keliautojas maišosi, ir galvoja, kad būtent Ourzazate yra garsioji Ait Ben Haddou kasbah-kaimas, tačiau išties nuo jo kasbah nutolusi apie 27 km.

Beveik daugumą Ouarzazate ir Ait Ben Haddou populiacijos sudaro berberai – seniausi Maroko gyventojai.  Būtent jie aplink miestą pastatė daugybę  kasbų, kuriomis ir garsus Ouarzazate bei jo apylinkės. Ait Benhaddou kasbah yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą, o kaimelio kasbose buvo sukurta keletas garsių kino filmų. Tarp jų – „Arabijos Lorensas” ir „Gladiatorius”.

Beveik visi Ait Ben Haddou nariai (o jų nei daug, nei mažai – apie 700) gyvena naujuose namuose už upės, tačiau teko atrasti ir keletą šeimų, gyvenančių pačiose kasbose. Ait Ben Haddou pastaruoju metu tapo dideliu turistų traukos objektu, kasdien ten suvažiuoja dešimtys turų autobusų. Beveik visi į Sacharos dykumą važiuojantys turai sustoja Ait Benhaddou, todėl dienos metu ši vieta išties perkrauta turistų.

Ouarzazate miesto ir jo apylinkių sėkmės istoriją lėmė ne tik nuostabi gamta ir kasbos, bet ir čia įkurtas oro uostas bei netoli miesto esančios kino studijos. Būtent oro uosto atsiradimas paskatino investuotojus Ouarzazate statyti prabangius viešbučius, o 1983 metais verslininko Mohamedo Belghmi įkurta „Atlas Corporation Studio” pradėjo gausybės kuriamų filmų erą. Būtent čia buvo sukurti tokie filmai kaip kad The Living Daylights (1987), The Last Temptation of Christ (1988), The Mummy (1999), Gladiator (2000), Kingdom of Heaven (2005), Kundun (1997), Legionnaire (1998), Hanna (2011), Salmon Fishing in the Yemen (2011) ir kiti.

„Atlas Corporation Studio”– viena didžiausių kino studijų pasaulyje, užimanti beveik 30 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Milžiniškoje teritorijoje turistai gali aplankyti ir senovinio turgaus, ir Cezario rūmų, ir egiptietiškų šventyklų, ir romėnų  amfiteatro, ir tibetiečių šventyklų imitacijas, naudotas tokiuose filmuose kaip kad „Prince of Persia”, „Babel”, „Astérix et Cléopatre”, „Gladiator”, „Kundun” ir kt.

marokas, kasba, ait ben haddou, miestas, berberai

„Atlas Corporation” studijoje įsikūrė įvairiausių stilių ir laikotarpių drabužių bei dekoracijų gamykla,  turistams prieinama gausybė sinefiliškų eksponatų. Čia galite rasti ir filme  „Nilo perlas” („The Jewel of the Nile”, 1985) naudotą lėktuvą, ir  „Asteriksas ir Obeliksas: misija Kleopatra („Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre”, 2002) esančias egiptietiškas dekoracijas. Didžiausia pasaulyje kino studija turi ir keturių žvaigždučių viešbutį, tad garsenybėms netenka ilgai keliauti iki jų nakvynės vietos.

CLA kino studija (dar kitaip vadinama „Dino de Laurentis Cinecitta”) – ne tokia didelė ir įspūdinga kaip pirmoji aprašyta, o studijoje esančios dekoracijas atrodo pamirštos laiko ir darbuotojų. Būtent šioje studijoje ir apsilankiau bei apžiūrėjau jos eksponatus.

Pačiame Ourzazate mieste yra įsikūrusi ir mažesnė kino studija-muziejus “Musee de cinema”. Ten kino filmai nebekuriami, tai labiau turistinė atrakcija. Ar verta užsukti? Asmeniškai rinkčiausi tikrąsias kino studijas CLA arba “Atlas corporation”, nes būtent ten ir išties buvo kuriami garsieji filmai.

Ouarzazate įsikūrusios kino studijos palaiko miesto ekonomikos plėtrą ir nuolat garsina Ouarzazate ir Ait Ben haddou vardą visame pasaulyje. Mieste lankėsi ir filmavosi tokios žvaigždės kaip kad Julia Roberts, Samuelis L. Jacksonas, Jeanas-Claude’as VanDamne’as, Jackie Chanas, Bradas Pittas, Jeanas Paulas Belmondo ir kiti.

Šis miestas – puikus pavyzdys kitiems, jog turint nuostabią gamtą ir istorinį paveldą reikia mokėti jį išnaudoti.

p.s. ironiška, tačiau beveik dauguma musulmoniškame Ouarzazate sukurtų filmų pasakoja istorijas, susijusias su krikščionybe.


Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *