cactus cacti morocco marrakech nursery
|

Marakešas – kokius sodus čia verta aplankyti?

Marakeše galite aplankyti ne tik muziejus, monumentus, Jemaa el Fna aikštę, bet ir ne vieną sodą. Skirtingai nei Europoje, Maroke dauguma sodų užrakinami vakare, juose negalima piknikauti ant žolės. Ir suprantama kodėl – sodai labai išpuoselėti, pilni egzotiškos augmenijos.

MAJORELLE SODAS 

Bilieto kaina – 7 eur už sodą ir 3 eur už muziejų. Parduodami tik internetu.
Dirba kasdien, nuo 8 iki 17.30 val.

Beveik dauguma turistų, esančių Marakeše, aplanko garsųjį Majorelle sodą. Jei esate apsistoję Medinoje, Majorelle sodą lengviausiai pasieksite su taksi (būtinai prašykite įjungti taksometrą, kaina bus apie 30 dh). Jei Marakeše užsisakote gidą, šis sodas į programą neįeina, nes yra tolokai nuo Medinos, todėl reiktų organizuoti atskirą transportą. 

Majorelle sodą suprojektavo prancūzų menininkas Jacques Majorelle. 1917 metais  perspektyvus jaunas tapytojas atsigauti po sveikatos problemų atsikėlė į Marakešą.  Ten jis įsigijo žemę ir 1931 metais paprašė architekto Paulo Sinoiro ten pat suprojektuoti jam kubistinio stiliaus vilą. Pamažu J.Majorelle įsigijo dar daugiau žemės ir valdas išplėtė iki 4 hektarų ploto. 

Majorelle sodas prisipildė egzotiškais augalais ir medžiais. Šiam įstabiai vietai sukurti Majorelle paskyrė beveik 40 savo gyvenimo metų. Ir nors Jacques Majorelle tapyba bei akvarelės nesusilaukė didelio visuomenės dėmesio, menininko sukurtas sodas išgarsėjo visame pasaulyje. Jo darbuose naudota sukurta intensyvi mėlyna spalva,po jo mirties oficialiai pavadinta Majorelle Blue.

Kadangi sodą išlaikyti kainavo nemažai pinigų, Jacques  Majorelle jį atvėrė publikai. Sodo išlaikymui jis netgi pardavė gabalą žemės. Tačiau po skyrybų su žmona, Jacques  buvo priverstas namą su sodu parduoti. Naujieji šeimininkai sodu mažai rūpinosi, augalai pradėjo nykti. 

Majorelle sodą išgelbėjo garsus prancūzų dizaineris Yves Saint-Laurentas.  1980 metais kartu su savo partneriu Pierre Bergé dizaineris nusipirko šią nuosavybę. Po Yves Saint-Laurent mirties, 2010 metais, sodas ir pastatai perėjo į nepelno siekiančios organizacijos Foundation Pierre Bergé rankas.  Pierre Bergé buvo šios organizacijos vadovas iki pat mirties.  Kasmet Majorelle sodas sulaukia virš 800 tūkst. lankytojų. 

Majorelle sodas yra atviras ištisus metus, lankytojai taip pat gali aplankyti ten esantį Berberų meno muziejų. Visame sode vyrauja tapytojo atrasta intensyviai mėlyna spalva, kurią papildo geltona ir kitų ryškių spalvų paletė, padarydama sodą viena instagramiškiausių Marakešo vietų.  

LA JARDIN SECRET 

Dirba kasdien nuo 9.30 iki 19.30 val.
Įėjimo mokestis – 50 Dh. 

„La Jardin Secret”  – Medinoje pasislėpęs įspūdingas sodas, alternatyva naujoje Marakešo dalyje esančiam ir turistų perkrautam „Majorelle” sodui.   „La Jardin Secret” viduje esančių rūmų istorija siekia net XVI amžių. Labai ilgai šis sodas buvo pamirštas bei  apleistas, naujam gyvavimui  prikeltas bei lankytojams duris atvėręs tik 2016 metais.  „La Jardin Secret” viduje yra ne tik sodas, bet ir muziejus, kavinė, parduotuvė. 

KIBERNETINIS  PARKAS  

Įėjimas nemokamas

Aštuonių hektarinių metrų ploto Kibernetinis parkas (pilnas pavadinimas „Cyber park Arsat Moulay Abdeslam“) yra netoli Koutoubia mečetės, priešais „Ensemble Artisinal“  kompleksą.   Kibernetinis parkas pradėtas kurti XVIII amžiuje, parko pradininkas – sultono  Sidi Mohammedo Ben Abdellaho sūnus  Moulay Abdelsslamas.  

Parkas ilgai nesulaukė deramo dėmesio ir tik dabartinio karaliaus Mohamedo VI fondo pastangomis jį pavyko atkurti. Po ilgos rekonstrukcijos, parko durys buvo atvertos 2005 metais.  Prie vietos atgaivinimo prisidėjo ir didžiausia Maroke telekomunikacijos bendrovė „Maroc Telecom“, ten įkūrusi telefonų  muziejų. 

ulio ir pasinaudoti internetu. Cyber park prieš keletą metų pilnai pateisino savo pavadinimą. Jame visi kas norėjo galėjo nemokamai naudotis wifi ryšiu. Tačiau kažkodėl prieš metus šis ryšys buvo apmokestintas. 

Kibernetinis parkas griežtai prižiūrimas ir duris užveria apie 18 val. Įėjimas nemokamas. Parke draudžiama sėdėti ant žolės, tam yra gausybė suoliukų. 

Kibernetiniame parke rasite ne vieną stacionarų kompiuterio ekraną, kuriame galėsite pasiskaityti apie Marakešo istoriją. Parko viduryje randasi didelis fontanas, visiška atgaiva karštą vasaros dieną.  Sodas susideda iš dviejų dalių – naujosios ir senosios. Architektai išsaugojo autentišką senojo sodo struktūrą ir augmeniją bei ją sujungė su naujuoju sodu. 

Prie pagrindinio parko įėjimo stovi „Maroc Telecom“ mobiliojo ryšio muziejus, įėjimas į jį nemokamas. Kibernetinis parkas – puiki vieta pasislėpti nuo Medinos šurmulio ir pasinaudoti internetu. Seniau parke visi galėjo nemokamai naudotis wifi ryšiu. Tačiau kažkodėl prieš metus šis ryšys buvo apmokestintas. 

Kibernetiniame parke rasite ne vieną stacionarų kompiuterio ekraną, kuriame galėsite pasiskaityti apie Marakešo istoriją. Parko viduryje yra didelis fontanas, daugybė suoliukų. Vakare parkas užrakinamas. 

El HARTI  PARKAS

Parkas veikia kasdien iki 18 valandos. Įėjimas nemokamas

El Harti parkas įsikūręs netoli Gueliz esančio „McDonalds“, kitoje gatvės pusėje, prie „16 November“ aikštės. El Harti ta nėra toks žinomas, kaip Kibernetinis parkas, tačiau tikrai dėmesio vertas, ramesnis parkas. 

Nepatingėkite panagrinėti visos didelio parko teritorijos. Jo pabaigoje rasite visą egzotinių kaktusų plantaciją. Parko pradžioje stovi dvi milžiniškos dinozaurų skulptūras. Būtent dėl jų daugelis šį parką vadina dinozaurų parku. El Harti gausu egzotiškos augmenijos, fontanų.  El Harti nėra tiek daug prižiūrėtojų, todėl galima prisėsti ant žolės, papietauti; vaikai dievina ten esančias žaidimų aikšteles. 

MENARA SODAI

Sodai atviri kasdien nuo 8.30 ik 17 val.
Įėjimas nemokamas; pavilijono apžiūra – 70 dh.

Menara sodai pradėti kurti dar XII amžiuje, šalį valdant Almohadų dinastijai. Kartu su Jemaa El Fnaa aikšte ir Agdalo sodais, Menara yra įrašytas į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą.  Prie Menara baseino stovintis paviljonas pastatytas XVI amžiuje, Maroką valdant Saadianų dinastijai; šio paviljono vaizdą turbūt matėte ne vienos atvirutėje.  

Įėję į Menarą sodus, pirmiausia praeisite ilgą alėją, kurioje gausu suvenyrų, maisto pardavėjų. Alėjos pabaigoje žmonės išsisklaido, lengvai rasite vietą, kurioje nebus nei vieno lankytojo.  Beveik 100 hektarų ploto vaismedžių ir alyvmedžių sodų teritorijos  širdyje – 150 metrų pločio ir apie 200 metrų ilgio irigacinis baseinas.  Pagrindinis baseino tikslas – drėkinti  aplink esančius sodus, naudojant sudėtingą požeminių kanalų sistemą. Į baseiną vanduo patenka iš senos hidraulinės sistemos, kuri atsigabena vandenį iš 30 km nuo Marakešo nutolusių kalnų. 

Menara sodas yra gausiai lankomas vietinių. Ypač savaitgaliais Menara sodai perkrauti lankytojų, kurie ten rengia piknikus, leidžia laiką su šeimomis, žaidžia žaidimus, groja muzikos instrumentais. 

Menara sodai nuo Jemaa El Fna aikštės nutolę apie 3 kilometrus, netoli Marakešo Menara oro uosto.  Sodus galite pasiekti su taksi, kaina apie 20 dirhamų.  Priešais Menaros sodus esančioje aikštelėje siūloma pajodinėti kupranugariais, arkliais ir poniais. Ši atrakcija yra populiari ne tik tarp turistų, bet ir vietinių. 

Menara sode nėra jokių egzotinių augalų, o alyvmedžių peizažai nėra labai fotogeniški, karštą vasaros dieną neužstoja lankytojų nuo kaitinančios saulės spindulių.  Todėl jei Marakeše ketinate praleisti tik keletą dienų, šį sodą galite išimti iš savo lankytinų vietų sąrašo. 

La MAMOUNIA SODAS

Ilgą Maroke pajausti egzotiškos prabangos skonį ir pamatyti slaptus sodus nėra sudėtinga, nereikia turėti ir daug pinigų. Užtenka žinoti, kaip patekti į tokias vietas nemokamai.  Legendinis „La Mamounia“ viešbutis yra visai netoli Marakešo Medinos. Ten kažkada apsistojęs buvo ir Winstonas Churchillis, viešbutį pavadinęs „pačia mieliausia vieta pasaulyje“. 

2018 metais  „La Mamounia“  prestižinių apdovanojimų „Conde Nast Traveler Readers Choice Awards“  buvo paskelbtas geriausiu viešbučiu pasaulyje.  1923 metais pastatytas viešbutis užburia savo Moorish stiliumi su Art Deco detalėmis. Tačiau garsusis 8 akrų „La Mamounia“  sodas buvo sukurtas dar 18 amžiuje. 

Į „La Mamounia“ viešbutį ir sodą galite patekti apsaugai pasakę, kad einate į restoraną ar barą (nesakykite, kad norite tik apžiūrėti sodą). Pakeliui link sodo, galėsite apžiūrėti kvapą gniaužiančią viešbučio architektūrą. 

CACTUS THIEMANN

Fermą galite aplankyti kiekvieną trečiadienį ir šeštadienį, nuo 10 iki 15 val. Kaina 60 DH.

Marakešo pakraštyje, apie 10 km nuo centro, yra įsikūrusi kaktusų ferma pavadinimu Cactus Thiemann – didžiausia kaktusų ferma visoje Afrikoje. 7 hektarų teritorijoje auga daugiau nei 150 kaktusų rūšių. Šią ferma 7 dešimtmetyje įkūrė vokiečių inžinierius Hansas Thiemanas. Po jo mirties kaktusų ūkį perėmė našlė Fatima bei dukros Roselinde ir Magda. Iš šios fermos kaktusus perka ne tik garsusis Majorelle sodas, bet ir prabangūs viešbučiai, riadai. Plačiau apie šią vietą aprašiau straipsnyje Cactus Thiemann – Africa’s largest cactus farm in Marrakech.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *