sahara desert backpack camel dunes
|

Ką pasiimti keliaujant į Maroką nakčiai Sacharos dykumoje?

Maroko Sacharos dykuma vilioja visus į šią egzotišką šalį atvykstančius. Vieni keliauja su nuomotu automobiliu, kiti su viešuoju transportu, kiti su grupiniais ar privačiais turais. Kadangi labai dažnai sulaukiu klausimo, ką rengtis ar vežtis keliaujant į dykumą bei nakvojant dykumos stovyklavietėse, nusprendžiau visą informaciją surašyti į vieną vietą.

(atnaujinta 2021-12-03)

Kaip apsirengti ir ką vežtis į dykumą labai priklauso nuo sezono. Karštasis vasaros sezonas trunka nuo gegužės iki spalio mėnesio, vėliau orai atvėsta. Dauguma keliautojų neįvertina, kaip toli yra ta Sacharos dykuma, ir kad ilgas važiavimas gali išvarginti per didelius karščius.

Gražiausios Erg Chebbi smėlio kopos Maroko Sacharoje randasi prie pat Merzouga miesto, nuo Marakešo nutolusio apie 600 km. Rekomenduoju tokiam turui skirti mažiausiai 3 dienas ir dvi naktis, kad nepervargtumėte važiuodami. Nenorintys vairuoti, gali pas mane užsisakyti grupinį turą su grupe iš Marakešo.  

Norintiems patirti daugiau nuotykių ir autentikos, rekomenduoju rinktis už Zagoros, prie M’Hamid El Ghizlane miesto esančias Erg Chigaga kopas. Jų taip lengvai nepasieksite, reikės nuomotis 4×4 transportą, tačiau patirtis valandą laiko link kopų keliaujant nuostabia laukine oaze – nepakartojama. Plačiau apie Maroko Sacharos dykumų skirtumus rasite mano angliškame straipsnyje Merzouga vs Zagora for the Sahara desert trip in Morocco?

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Vasaros sezonas

Didelė skara dykumoje labai pravers!

Karštuoju vasaros sezonu, ypač liepos ir rugpjūčio mėnesiais, temperatura Sacharos dykumoje įkaista  net 50 laipsnių. Todėl gerai pagalvokite, ar tikrai norite tuo metu aplankyti dykumą. Karštuoju sezonu važiuojant į dykumą ir apsistojant dykumos stovyklavietėse, privaloma pasiimti:

 • Kremą, akinius nuo saulės. Kepurę ar skarelę.
 • Didelę, ploną skarą, kuri labai pravers ne tik kaip apsauga nuo saulės, smėlio dykumoje, bet ir šiaip kaip puošmena – paprašykite kupranugarių varovų skarą jums užrišti kaip tikriems dykumų beduinams. Jei tokios skaros neturite, ją galėsite nusipirkti pakelėje esančiuose kaimuose.
 • Patogius batus – tik ne flip-flopus ar kitokias ant kojų tvirtai nesilaikančias basutes – bus nepatogu joti ant kupranugario bei vaikščioti per kopas.
 • Patogias lengvas kelnes ar šortus. Tik ne džinsus, išvis, pamirškite džinsus vasarą Maroke, per karšta ir labai nepatogu. Suknelė bei sijonai gražu, bet nepraktiška jojant ant kupranugario bei laipiojant po vėjuotas kopas.
 • Nors vasaros sezonu dykumoje naktimis nėra šalta, pasiimkite kokį lengvesnį megztuką. Kartais, labai retai, dykumoje lyja, todėl jei turite vietos, dėl visa ko galite pasiimti mažą lietaus apsiaustą  (patį pigiausią ir paprasčiausią, nes lyja labai retai). Dėl visa ko turėkite plonas kojines, kartais naktimis ar ankstyvais rytais būna vėsoka.

Žiemos sezonas

Šaltuoju sezonu į dykumą  rekomenduoju pasiimti:

 • Kremą nuo saulės veidui (saulė ir žiemą dienomis intensyvi)  bei akinius.
 • Didelė plona skara visada praverčia ir apsaugo nuo visko! Jei neturite, man pačiai ir kepurė pravertė apsaugai nuo vėsoko dykumos vėjo (gruodį).
 • Patogūs batai, kelnės, šiltesni drabužiai (ilgos kelnės, paltas ar striukė, megztinis ar džemperis). Gruodžio, sausio mėnesiais pravers ir pirštinės, ypač anksti ryte.
 • Būtinai nepamirškite šiltų kojinių, net lapkričio mėnesį vakarais labai atsvėsta.
 • Vandens butelis, servetėles, žibintuvėlis.

DĖMĖSIO! Lapkričio-vasario mėnėsiais dykumoje tikrai gali būti šalta. Todėl dėl visa ko pasiimkite bent vieną labai šiltą drabužį, pirštines, vilnones kojines bei šaliką. Žinoma, pasitaikys ir labai daug šiltų vakarų, rytų, bet jei neprireiks tiek šiltų drabužių, juos paliksite autobusiuke.

Miegoti žiemos sezonu palapinėse nėra labai šalta, nes duodami užklotai.

Mūsų kompanija gruodžio viduryje Merzougos dykumos stovyklavietėje.
Sacharos dykumoje vakarais stovyklose visi renkasi prie laužo pasiklausyti vietinių muzikos koncerto ir šokių.

Keletas patarimų bet kuriam kelionės į dykumą sezonui:

 • Jodami ant kupranugarių į dykumą tikrai negalėsite pasiimti savo lagaminų, juos turėsite palikti pagrindinėje stovyklavietėje, saugomame turo autobusiuke (bent jau su mano siūlomais turais). Todėl turėkite nedidelę kuprinytę, į kurią susikrausite reikalingiausius nakčiai dykumoje daiktus.
 • Nors mano Maroc Telecom SIM kortelė puikiai pagavo internetą ir ant aukščiausios dykumos kopos, nesitikėkite, kad stovyklos turės savo internetą. Dauguma modernių dykumos stovyklų turi ir rozetes, tad pasikrauti telefoną tikrai bus kur, tačiau dėl visa ko turėkite papildomą pakrautą nešiojamą įkroviklį.
 • Turėkite su savimi vandens butelį bei drėgnas servetėles. Nors visose dykumų stovyklavietėse tikrai būna tualetai (pragangesnėse ir dušai), drėgnos servetėlės labai pravers apsivalyti veidą nuo prakaito ir smėlio.
 • Žibintuvėlis arba telefonas  su žibintuvėlio programa tikrai pravers. Nes naktį dykumoje jums švies tiks žvaigždės…
 • Kai kurie keliautojai patarė pasiimti nedidelį plastikinį maišelį Sacharos smėliui. Argi ne puiki dovana?

p.s. mano grupinės kelionės į Merzougą pasakojimą bei video rasite čia.

Norėdami užsisakyti turą į Sacharos dykumą, rašykite rasa@blondieinmorocco.com   

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *