tandžija marokas maistas

Marokietiškų patiekalų gidas

Marokietiška virtuvė – išties įvairi ir įdomi maisto gurmanamas. Nors Maroko virtuvę labai myliu, tačiau ji nėra mane kasdieniniame maitinimosi repertuare. Tradicinė marokiečių virtuvė man kiek per „sunki“ – gaminant vartojama daug bulvių, tešlos, mėsos, viskas užsikandama duona, o pavalgius kuskusą sunkoka ir nuo kėdės atsistoti. 

Pristatau populiariausius marokietiškus patiekalus, kuriuos privalote paragauti būdami Maroke.

TADŽINAS

Tadžinas Maroke yra toks pats garsus kaip Lietuvoje cepelinai. Tadžiną valgo visur, jis gaminamas įvairiais būdais. Pats terminas „tadžinas“ reiškia tiek patį specialios formos molinį indą, tiek patį troškinį. 

Tadžinas tradiciškai gaminamas pirma su ciberžole lėtai karamelizuojant svogūnus. Ant svogūnų dedama arba vištiena su bulvėmis, morkomis, arba, mano mėgstamiausias, tadžinas su jautiena gaminamas tik su džiovintomis slyvomis. 

Tadžinas Maroke valgomas su duona, vietiniai nenaudoja įrankių, šakute tampa duona. Jei esate su draugais, vietinėse kavinėse yprasta užsisakyti didesnį tadžiną keletui asmenų. Visi valgysite iš to paties indo su šakutėmis ar duona.  Maroke skaniausi tadžinai gaminami pigiuose gatvės restoranuose, kainuoja apie 3 eurus. Turistinėse kavinėse tadžinai dažnai atnešami ne specialiuose induose, bet lėkštėje, taip prarasdami savo žavesnį. Todėl rekomenduoju tikrąjį tadžiną paragauti būtent vietiniuose restoranuose.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Populiarus ir skanus tadžinas su kefta, maltos mėsos gabaliukais, pomidorais ir kiaušiniu:

KUSKUSAS

 Lietuviai bei dauguma keliautojų kažkodėl apie kuskusą galvoja kaip apie paprastą patiekalą, kuriame ant kuskuso tiesiog užpilamas karštas vanduo.

Tikrasis kuskusas gaminamas visiškai kitaip ir pats procesas trunka apie 4 valandas. Dėl to kuskusą Maroke vietiniai gamina tik penktadieniais. Žinoma, ne viename restorane kuskusą galite paragauti ir kasdien, bet jis nebus toks geras, kaip penktadieninis.

Mano pati nerealiausia kuskuso vieta Marakeše – „Amal Women’s Training Center“, nepelno siekiantis projektas, įdarbinantis vietos moteris. Pastaruoju metu ši vieta ypač išpopuliarėjo tarp turistų, tad būtina rezervacija. Bet išbandykite ir vietos restoranėlis, tik eikite ten apie 13 val, nes būtent tada marokiečiai grįžta po penktadienio maldų ir patiekiamas kuskusas. Jei norite patys pasigaminti kuskusą, skaitykite mano receptą Receptai: marokietiškas kuskusas su vištiena.

P.s. kuskusas skaniausias su „Leben” pienu, labai panašiu į mūsiškį kefyrą.

TANDŽIJA (TANGIA)

Tanžija (nemaišykite su tadžinu)  – tai specialus molinis indas, kiek primenantis vazą, kuriame gaminamas nerealus marokietiškas troškinys.  Į tangžiją indą dedama dažniausiai jautiena arba aviena, ir ne vien gerosios dalys – privalomai įeina ir lašiniuota mėsos dalis, kremzlės, suteikiančios tandžijai ypatingą skonį. Daržovių dedama minimaliai. 

Mano mėgstamiausia tandžija, kaip ir tadžinas, yra su saldžiais ingredientais, kaip kad slyvos ar abrikosai. Paruošta tandžija lėtai kepama ant pelenų mažiausiai 4 valandas. 

Vietiniai tandžiją neša į hamamų kūryklas ir karštuose pelenuose palieka net per naktį. Aš dažniausiai valgau tandžiją su baltomis pupelėmis pomidorų padaže (labai skanu ir kaip atskiras užkandis); vietiniai tandžiją dažnai valgo tik su duona. 

MECHOUI

Mechoui – tai lėtai, specialioje žemėje iškastoje skylėje troškinama ėriena arba aviena.  Mechoui dažniausiai restorane užsakoma ir parduodama pagal svorį, paprašykite geriausios dalies arba nenustebkite gavę įvairiausių dalių rinkinio, įskaičiuojant ir avies galvos mėsą. 

Mechoui nėra pigi mėsa, kilogramas kainuoja apie 17 eurų, bet užtenka dviems, trims asmenimis. Mėsa patiekiama paskaninta tik kuminu ir druska, duoda, jei norite, galite papildomai užsisakyti salotų.  Garsiausia Mechoui restoranas randasi prie pat Jemaa el-Fnaa aikštės esančioje Mechoui alėjoje („Mechoui Alley“), nors ten yra ne vienas restoranas, garsiausias iš jų – Chez Lamine Hadj Mustapha. 

BLYNAI

Nors Maroke rasite ir tradicinių prancūziškų blynų „crepes“, tikrieji šalies blynai yra „Msmen“!   „Msmen“  blynus gatvėse prie specialių kepimo stendų kepa vietinės moterys. Tradiciškai, blynai kepami popiet. Kainuoja apie 5 dirhamus, 0,50 eur centų.  

„Msmen“  gaminami iš baltų miltų, semolos, alyvuogių aliejaus ir sviesto. Mano mėgstamiausi yra su prieskoniais, raudonesnės spalvos. „Msmen“ dažniausiai valgau su sūriu ar šokoladu, medumi.  „Msmen“ yra kiek sunkesni blynai, o atšalę praranda savo skonį.  Jei norite nebrangių pietų ar vakarienės, užsisakykite „Msmen“ perteptą sūriu ir Harira sriubos; šie patiekalai dažnai gaminami kartu vienoje vietojs. 

Kitas mano dievinamas miltų gaminys – savotiškas blyno ir duonos hibridas „Harcha“. Kaip kad „Harcha“  primena anglišką „mufiną“.  „Harcha“  gaminama iš semolos miltų ir ją dažniausiai valgau pusryčiams su tepiu sūriu, medumi ar marmaledu. 

Mėgstu trapią „Harcha“ tekstūrą ir labai išskirtinį skonį. Tai nebrangus gaminys, kainuoja apie porą dirhamų, tik visada pirkite šivežią, ką tik iškeptą „Harcha“. Ją dažnai gamina kartu su „Msmen“ blynais. 

„Baghrir“ dar vadinamas tūkstančio skylių blynu. Tai labai įdomus, pusryčiams patiekiamas blynas, kurį perepu džemu ar medumi. Nežinau, kaip tos skylutės kepant „Baghrir“ atsiranda, bet tikrai labai skanu! 

SULTYS

Marokas – vaisių rojus. Čia karaliauja apelsinai, mandarinai, avokadai, braškės, obuoliai, kriaušės etc. Todėl būdami Maroke nepamirškite kasdien mėgautis šviežiai spaustų sulčių malonumais. 

Šviežiai spaustos apelsinų sultys Maroke geriamos ir parduodamos visur. Turbūt populiariausia vieta – Marakešo Jemaa El Fna aikštė, kurioje stovi dešimtys taip pat atrodančių sulčių stendų. Kaina – 4 dirhamai už stiklinę. Visada prašykite nedėti cukraus. Panašius sulčių stendus rasite ir kituose miestuose, man mieliausi – esantys prie Essaouiros uosto.

Mano ypač mėgstamos – avokadų sultys, kurias galite užsisakyti arba su pienu, arba su apelsinų sultimis.  Sultys dažniausiai patiekiamos didelioje stiklinėje, primenančioje alaus bokalą, yra labai tirštos, kaip priedus galite užsisakyti migdolų ar šviežių vaisių. 

Vietinėse kavinėse didelis sulčių puodas kainuoja apie 15 dirhamų, dažniausiai vienas toks kokteilis pakeičia pusryčius. Taip pat būtinai paprašykite nedėti cukraus. Jei nežinote, kokio kokteilio norite, paprašykite „panache“ – įvairių vaisių mišinio. 

Marakeše mano mėgstamiausia sulčių vieta Patisserie Al Jawda – prie pagrindinės Jemaa El Fna aikštės, Derb Dabachi gatvėje (ji randasi netoli garsiosios kavinės Cafe de France). Įeikite į šią gatvę, ir po  keleto minučių dešinėje pamatysite bent keletą sulčių ir desertų kavinių. Ten kava neparduodama, nebent mėgstate iš pakelių gaminamą tirpdytą kavą.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *