ramadan morocco pray mosque

Ramadanas Maroke. Patarimai keliautojams

Ramadanas – paslaptingas terminas ir unikali patirtis ne vienam keliautojui. Ar verta keliauti į Maroką Ramadano metu? Daugelį Ramadanas kiek gąsdina, nes normalus gyvenimo ritmas Maroke sustoja. Tačiau plačiau pasidomėjus Ramadanu, kelionė gali tapti ypatinga, musulmoniškų tradicijų patyrimo švente.

Kada pasideda Ramadanas 2025?
Ramadano Maroke datos: vasario 29 – kovo 29 d. (apytikslinės, pradžia priklausys nuo mėnulio fazės)

Kas yra Ramadanas?

ramadan Morocco prayers Marokas Ramadanas.

Ramadanas –  9 mėnuo pagal islamo mėnulio kalendorių, kurio metu pranašui Mahometui buvo apreikštas Koranas. Tai musulmonų pasninkavimo mėnuo, kuomet nuo saulėtekio iki saulėlydžio negalima valgyti, gerti, mylėtis ir rūkyti. Pasninkavimas (arabiškas terminas Sawm) yra vienas iš 5 islamo ramsčių. Ramadano centre esti dvasiniai dalykai – daugiau melstis, sušelpti neturtinguosius, apgalvoti savo gyvenimą ir, žinoma, dar labiau suartėti su Alachu.

Badavimas neprivalomas vaikams iki 16 metų, maitinančioms mamoms, nėščioms, ligoniams, menstruacijomis sergančioms moterims, sunkiai dirbantiems musulmonams, kurie kitaip negalėtų išlaikyti šeimos, kelionėje esantiems asmenims. Visi tie, kurie Ramadano metu valgė dėl pateisinamų priežasčių, badauti gali ir jau pasibaigus Ramadanui, taip atperkant savo valgymą. Likusius mėnesiui iki Ramadano, musulmonams draudžiama gerti alkoholį, taip siekiant iš anksto apsivalyti prieš Ramadaną. Plačiau apie Ramadaną rasite šioje lietuviškoje svetainėje.

Ramadanas Marokas: Iftar ir Suhoor svarba

Ramadano metu musulmonai negali valgyti nuo saulėtekio iki saulėlydžio. Maistas vartojamas du kartus per dieną: iki patekant saulei, prieš pat pirmąją dienos maldą, valgomi ankstyvieji  pusryčiai, vadinamieji ‘suhoor/sehri’ (apie 4 val ryto). Antrasis dienos valgymas vyksta vakare, tik nusileidus saulei (apie 19 val). Ši vakarienė vadinama “pusryčiais” – arabiškai iftar/ftour.

Kasdieninis vakarinis iftar/ftour – didelė šventė visiems.  Artėjant saulėlydžiui, dauguma vietinių restoranų plačiai atveria duris, visur išdėlioja tradicinius Ramadano pusryčių iftar/ftour patiekalus. Kai kurie iš jų priešais maisto lėkštes atsisėda ir jų kvapus kantriai iškenčia dar iki suskambant Ramadano dienos pabaigą skelbiančioms maldoms.

Vakarinis pasninkas tradiciškai nutraukiamas su datulėmis ir pienu, vandeniu ar sultimis, valgoma tradicinė Harira sriuba su virtais kiaušiniais, marokietiškais blynais Msmen ar kokiu saldumynu, kaip kad Chebakia. Tai kažkuo mūsiškį skruzdėlyną primenantis pyragaitis, gausiai aplietas medumi ir dažnai sezamo sėklomis. Chebakia Ramadano metu parduodamas ant kiekvieno kampo, tačiau bent jau mano skoniui jis pernelyg saldus.

Tad jei keliaujate Maroke Ramadano metu, neplanuokite jokių marokiečių paslaugas įtraukiančių veiklų Iftar vakarienės metu. Būkite supratingi, jei jūsų vairuotojas skubinsis grįžti namo ar į kelionės vietą iki Iftar pradžios.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Patrankų garsai

Ramadano metu kasdien girdėsite išaunamus patrankų garsus, kurie vadinami “Medfaa” (Midfa al iftar). Šie garsai pažymi Ramadano pradžią ir pabaigą, taip pat Ramadano vakarienės ir pusryčių metą. Tai sena, iš Egipto atkeliavusi tradicija, kurią išgirsite daugelyje Arabų šalių Ramadano metu.

Septyni patrankos šūviai reiškia Ramadano pradžią ir pabaigą. Po šūvį paleidžiama vakare, skelbiant Iftar vakarienės pradžią ir ryte, prieš aušros maldą ir  suhoor pusryčius ir jiems pasibaigus, kuomet prasideda pasninkas ir visi eina miegoti.

Beje, įdomi, ir daug kur nykstanti tradicija rytinius  suhoor pusryčius ir maldą (vadiną Fajr) pradėti ne su patrankos šūviu, bet su po gatves vaikštančio ir visus priešaušriniams pusryčiams žadinančio vyro, vadinamo Nafar, pučiamo rago garsais.

Ramadanas ir kasdieninis gyvenimas

Ramadano metu daugybė parduotuvių būna uždarytos, o jei ir dirba, tai tik vakare. Žinoma, tai netaikoma turistinėms parduotuvėms ir kavinėms, kurių dauguma yra Marakešo Medinoje.  Ramadano metu geriau neplanuoti jokių rimtų darbų, namų rekonstrukcijos, nes vietiniai darbininkai paprasčiausiai neturės sveikatos kažką daryti. Ir nenuostabu kodėl, nes jėgas atima ne tik badavimas ir vandens atsisakymas esant +45 laipsnių temperatūrai, bet ir kėlimasis dar prieš pat aušrą fajr maldai ir ankstyviems pusryčiams.

Galybės ir lemties naktis

Paskutinės 10 Ramadano dienų musulmonams yra pačios švenčiausios, nes būtent tada pranašas Muhammadas sulaukė pirmųjų ajatai (Šv. Korano eilučių). Pati reikšmingiausia naktis vadinama Laylat al-Qadr (Galybės ir lemties naktis). Paskutinėmis Ramadano dienomis, musulmonai meldžiasi ne tik dieną, bet ir naktį, iki 5 valandų ryto. Pasak suros (skyriaus iš Korano), šventoji Laylat Al Qadr naktis yra geresnė nei 1000 mėnesių, nes pirmosios šv. Korano suros pranašui Mahometui buvo apreikštos būtent šią naktį. Pasak suros, meldžiantis šią naktį, musulmonams atlyginama už maldą geriau nei per tūkstantį garbinimo mėnesių.

Ramadano pabaiga – Eid al-Fitr

Ramadano pabaigą skelbia danguje pasirodęs jaunas mėnulis. Tuomet  prasideda dienos trukmės Eid al-Fitr šventė, kurios metu visi sočiai atsigriebia už badavimo mėnesį, pagrindinėse aikštėse rengiami nemokami pietūs vargšams ar kitais būdais sušelpiami vargesnieji.

Ši šventė prasideda anksti ryte, dar prieš saulėlydį, kuomet musulmonai vyrai susirenka bendrai maldai. Tuo metu moterys paruošia ypatingus Eid al-Fitr pusryčius, kurie dažniausiai susideda iš marokietiškų blynų (baghrir ar melwi). Po pusryčių šeimos susirenka kartu, geria arbatą, vaikai aprengiami naujais drabužiais, o suaugusieji dėvi tradicinius marokietiškus apdarus.

Likus dviems dienoms iki Eid al-Fitr maldos, musulmonai privalo paaukoti tam tikrą sumą labdarai (vadinamai Zakat Al Fitr). Maroke valstybės nustatyta minimali labdaros suma yra 13 DH asmeniui (apie 1 eurą).

Svarbi informacija, jei į Maroką keliaujate Ramadano metu:

  • dauguma vietinių kavinių ir restoranų Ramadano metu užsidaro mėnesiui laiko. Tačiau turistiniai restoranai, kavinės veikia įprastu laiku;
  • Ramadano metu vyksta visi turistiniai turai, dirba gidai, pervežimai, tad tikrai nebijokite, jog turėsite sėdėti viešbutyje;
  • Ramadano metu važiuoja miesto ir tarpmiestiniai autobusai, traukiniai;
  • mažesniuose Maroko miestuose, Ramadano metu, dauguma vietinių kavinių ir restoranų bus uždaryti ir atveria duris tik vakare. Tad galbūt pasirūpinkite pietumis iš anksto. Dažniausiai vairuotojai žino vietas, kurios yra atviros turistams pietums Ramadano metu.
  • labai svarbus momentas Ramadano metu yra iftar pusryčiai, kurie prasideda nusileidus saulei. Kadangi tai pirmasis tos dienos musulmonų maistas, visi, net ir dirbantys aptarnavimo srityje, susirenka į vieną vietą valgyti. Tad nenustebkite, jei tik prasidėjus iftar, užsukę į kavinę, turėsite palaukti, kol personalas pavalgys. Turų vairuotojai taip pat visuomet stengiasi nuvykti į nakvynės vietas iki iftar pradžis, kad spėtų vakarienei.
  • Alkoholis Ramadano metu parduodamas griežtai TIK užsieniečiams. Alkoholio parduotuvėse visi be išimties privalo parodyti savo pasą (net ir užsieniečiai). Į barus musulmonai Ramadano metu neįleidžiami, todėl vietiniai barai užsidaro mėnesiui. Plačiau apie alkoholį Maroke rasite mano straipsnyje Alkoholis Maroke (ne)egzistuoja?

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *