|

Jemaa El-Fna aikštė – ištisą parą verdantis Marakešo gyvenimas

Jemaa El Fna aikštė – garsiausia Marakešo vieta, visiška egzotika net ir patiems marokiečiams. Į UNESCO kultūros paveldo sąrašą įtraukta Jemaa El Fna yra vienintelė tokia visame Maroke. Daugelis sako, jei nebuvote apsilankę Jemaa El Fna aikštėje, nebuvote pačiame Maroke. 

Jemaa El Fna aikštė (kiti vadina ir  Djemaa El Fna) – tai legendinė susibūrimo vieta, kurioje maišosi įvairios etninės grupės, socialinės klasės ir kartos. Ten rasite nuo istorijų pasakotojų iki muzikantų, tranzo šokėjų, gyvačių kerėtojų, beždžionių dresuotojų, žolininkų, pamokslininkų, būrėjų, akrobatų, burtininkų ir gydytojų… Dėl šios ilgaamžės aikštės kultūrinės įvairovės 2001 m. UNESCO nusprendė įtraukti Jemaa El Fna į nematerialųjį žmonijos kultūros paveldo sąrašą.

Istoriniuose šaltiniuose Jemaa El Fna aikštė minima dar 1573 metais, tuomet ispanų keliautojas Luisas del Mármolis Carvajalis apibūdino šią vietą kaip gyvybės avilį, kurio viduryje yra žemės kauburys, ant kur nusikaltėliams vykdomos mirties bausmės. Neveltui pažodinis Jemaa El Fna pavadinimo vertimas reiškia mirusiųjų vieta, dėl ten vykdytų mirties bausmių. Plačiau apie pačio Marakešo istoriją rasite mano straipsnyje Marokas: Marakešas, trumpa istorija ir struktūra.

Alessandro Benedetti Flickr nuotr.
jemaa el fna square medina koutubia marrakech

Įvairios pramogos

Jemaa El Fna gausiai lankoma ne tik turistų, bet ir pačių vietinių bei iš viso Maroko suvažiavusių marokiečių. Aikštė dienos metu būna kiek tuštoka, ten ir aplink esančioje kavinėje pamatysite akrobatus, vietinius, siūlančius nuotraukas su beždžionėmis ir ereliais.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Dieną ten visada  rasite įkyrokas „henna“ raštų piešėjas. Jos dažnai mėgsta neprašytos pagriebti ranką ir išpiešti ornamentą.  Jei atsisakysite mokėti, gali būti, kad moteriškė sunaikins piešinį ir paliks jūsų ranką purviną. Todėl jei nenorite „henna“ piešinio, neleiskite joms prisiliesti prie rankų, net jei žadės nemokamą mažą piešinuką.    Apskritai, Jemaa El Fna aikštėje nepatariu darytis „henna“ piešinių, nes dažų kokybė abejotina, kaip ir patys ornamentai. 

Jemaa el Fna aikštėje rasite ir tuk tuk transportą, kuris pastaruoju metu pamažu populiarėja ir Maroke.

Jemaa El Fna dienomis visuomet rasite ir gyvačių žavėtojus, kurių pungi fleitos garsai yra neatsiejama aikštės dienos garsų dalis. Gyvačių žavėtojai mėgsta uždėti turistams gyvates ant pečių, net jei jie to ir nenori, todėl būkite budrūs.  Už gyvačių fotografavimą net iš tolo bus prašoma pinigų. Jei norite nuotraukos su gyvate, būtinai iš anksto susiderėkite kainą, nes dažnai jie užsinori ir 200 dirhamų už keletą nuotraukų. 

Įdomiausias aikštės dalyvis – dantistas, ant savo stalelio susidėjęs didžiulę ištrauktų dantų kolekciją. Man jis yra mistinė asmenybė. Iki šiol nesuprantu, ar jis tuos dantis pardavinėja, ar užsidirba pinigų už dantų stalo fotografavimą. Visą dieną ir naktį aikštėje pardavinėjami paveikslai, prieskoniai, žolelės, kosmetika, afrikietės jums pasiūlys susipinti kasytes.

Bet kada Jemaa El Fna aikštėje paragausite garsiųjų šviežiai spaustų apelsinų sulčių, kurias siūlo gausybė identiškų stendų. Stiklinės kaina nuo 2024 metų – 15/20 dirhamų (nors iki 2023 metų kainavo tik 4DH), būtinai prašykite be cukraus.

Naktinis gyvenimas

Marakešo Medinoje esančią aikštę privalote aplankyti ne tik dieną, bet ir sutemus. Būtent tada ir prasideda tikrasis, magiškasis aikštės gyvavimas. 

Vakare, apie 19 val., Jemaa El Fna aikštė pradeda atgyti. Ten pradeda rinktis įvairiausi muzikantai, šokėjai, istorijų pasakotojai, teatralai, persirengėliai, žaidimų rengėjai, burtininkai…. Savo stendus pradeda ruošti gatvės restoranai, arbatų pardavėjai, sraigių sriubų gamintojai.

jemaa el fna square marrakech morocco

Dažnai sustoju stebėti unikalaus gatvės žaidimo – butelių žvejojimo. Ant žemės ratu sustatomi dideli plastikiniai „Coca Colos“ ir kitų gaiviųjų gėrimų buteliai, norintiems žaisti įteikiamos meškerės su prikabintais žiedais. Jūsų tikslas – žiedą užmesti ant butelio, taip jį „sužvejojant“.  Daugybė vietinių buriuojasi ir apie legendinius istorijų pasakotojus, kurie turistų nelabai domina, nes istorijos pasakojamos vietine kalba. Nepralenkite ir teatro vadinimų rato. Ten dažnai pasirodymus daro moterimis persirengę vyriškiai. 

Jemaa el Fna maisto stendai

Didžiausias Maroko gatvės restoranas, tiksliau, restoranai, yra Jemaa el-Fna aikštėje. Vakarop aikštėje pradeda veikti virš 50-ies maisto stendų, kuriuose galima paragauti įvairiausių patiekalų. Atėjus prie maisto stendų, jus apstos daugybė į juos kviečiančių vaikinų su meniu, tad būkite kantrūs, ir išsirinkite tuos stendus, kuriuose sėdi daugiausiai vietinių. Prie maisto patiekiama duona ir alyvuogės Maroke yra visuomet nemokamos, todėl jei bandys juos įtraukti į sąskaitą nesutikite. Apskritai, viskas, kas atnešama į stalą prieš jūsų užsakytą maistą turi būti nemokama. Mokėkite tik už tai, ką užsisakėte.

Jemaa el Fna stenduose rekomenduoju paragauti tandžijos mėsos.  Kad ir stende Nr. 10 ar Nr. 50, tandžiją patieks mažoje lėkštutėje su duona, kaina apie 25 dh.  Norite pabandyti kepintų avies smegenų? Kodėl gi ne, pasiklauskite stenduose, kuriuose sudėtos avies galvos. Skonis savotiškas, tikrai ne kiekvienam. 

food morocco jemaa el fna stand tangia

Mano mėgstamiausias patiekalas Jemaa el Fna aikštėje – Harira sriuba, kurią valgau su saldžiu meduotu pyragaičiu „Chebakia“  ir virtu kiaušiniu (mano mėgstamas stendas – nr.5.; harira kainuoja 3 dh).  Populiarus gatvės maistas Maroke – sraigių sriuba. Ją galite paragauti ir  Jemaa el Fna esančiuose stenduose. Mažas indelis – 3 DH.

Jemaa El Fna aikštėje  labiausiai nerekomenduoju valgyti tadžinų ir kuskuso. Tadžinai ten dažnai patiekiami ne moliniame inde, bet lėkštėje. Ir nors lėkštėje esantis troškinys irgi tadžinas, tačiau skonis tikrai nebe toks, kaip valgant iš molinio indo. 

Mano rekomenduojami maisto stendai: 

Įvairiems mėsos griliams  – stendai 93, 31 ir stendas nr. 1,  Aishos prižiūrimas stendas.  Aishos stendas išsiskiria savo jaukumu, taip pat tai vienintelis stendas visoje aikštėje, kuriam vadovauja moteris.

Jūros gėrybių griliai – stendas nr. 14
Harira sriuba – stendas nr. 5
Tandžija – stendas nr. 10

Prieskonių arbata Khoudenjal

Jemaa El Fna aikštėje žiemos ir rudens sezonu būtinai paragaukite iš gausybės prieskonių pagamintos arbatos Khoudenjal, dar kitaip vadinamos „Marokietiška viagra“. Arbata aštroka, todėl gerkite lėtai, paskanaudami vietoje parduodamo saldumyno, kuris man primena chalvą. Kaina – 2 Dh už arbatos puodelį.  

Arbatos stendai būna šalia maisto stendų.  Dažniausiai renkuosi stendus nr. 72 arba 70.  

Patarimai 

  • Jemaa El Fna aikštėje gausi ilgapirščių, nuo kurių saugokite savo telefonus ir pinigines. Telefonų vagystės ten ypač dažnos.
  • Jei sustojote  pasižiūrėti bei pasiklausyti muzikantų, šokėjų, teatro vaidinimo, visuomet palikite bent keletą dirhamų. 
  • Jei norite nufotografuoti ten esančias gyvates, beždžiones ar spalvingai apsirengusius vietinius su didelėmis kepurėmis, privalėsite susimokėti. Net jei fotografuojate iš toliau, jus tikrai pastebės ir pareikalaus pinigų. 
  • Jemaa El Fna esantys maisto stendai nėra mano mėgstamiausi. Labai nemėgstu įkyrių valgiaraščius siūlančių vaikinų. Jie kaip musės aplimpa visus ten praeinančius turistus. Mano patarimas – venkite valgyti prie stalų, kuriuos apsėdę vien turistai. Ten kainos bus daug didesnės, maistas neskanus. 

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *