|

Marakešas – geriausi muziejai Medinoje

Marakeše yra ne vienas dėmesio vertas muziejus (tradicinius) ir monumentas, o nepasiklysti jų gausoje padės mano atrinktų vietų sąrašas. Rekomenduojamus muziejus daugiausiai rasite Marakešo Medinoje, keletą – naujojoje miesto dalyje. Apie Marakešo šiuolaikinio meno galerijas ir meno muziejus aprašiau savo straipsnyje Marakešas – modernaus ir šiuolaikinio meno muziejai bei galerijos.

 BAHIA RŪMAI

 Įėjimo kaina 70 dh
Atidaryta nuo 9 iki 17 val.

Marakeše, Medinoje esančiame Kasbah rajone įsikūrę Bahia rūmai (Bahia Palace) – XIX amžiaus vietos amatų meistrystės šedevras, Maroko sultono Hassano I vizirio Si Moussa būstas, ofisas ir nuodėmingojo haremo vieta.   Pačio Si Moussa istorija irgi verta atskiro pasakojimo. Buvęs juodaodis vergas tapo sultono Moulay Hassan  dvaro rūmų valdytoju, o vėliau ir Maroko didžiuoju viziriu (savotiškas ministras pirmininkas). 

Po Si Moussa mirties, jo sūnus  Bou Ahmedas irgi tapo sultono rūmų valdytoju. Tačiau sultonui tragiškai žuvus, Bou Ahmedas tapo viziriu ir realiai valdė šalį, kol sultono sūnus buvo pasiruošęs perimti naujas pareigas.  Bou Ahmedas praplėtė Bahia rūmus, juos papuošė žaliais sodais, pristatė mečetę, nedidelę riadą, hamamą. Po jo mirties, rūmuose apsigyveno Maroką užėmusio Prancūzų protektoriato generolas. 

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Aštuonių hektarų plote įsikūręs prabangus Bahia rūmų ir sodų kompleksas yra gausiai lankomi turistų. Rūmuose viso yra net 150 kambarių, įskaičiuojant ir vizirio haremo dalį.  Rūmų kambariai atsiveria į didžiulį, 8000 kvadratinių metrų pločio vidinį kiemą Atkreipkite dėmesį į rūmų interjero detales. Kai kurie amatininkai rūmų viduje esančias mozaikas ir gipso dirbinius kūrė net keturiolika metų.    

Bahia rūmuose  įspūdį paliks vietos amatininkų sukurti interjero šedevrai – mozaikos, lipdiniai, medžio dirbiniai. Lėtai apžiūrėkite rūmų sienas, lubas, kiekvienos rūmuose esančios detalės grožį. 

EL BADI RŪMAI 

Atidaryta nuo 9 iki 17 val. 
Kaina 70 dh 

El Badi rūmai  (El Badi Palace) – taip pat Kasboje esantis architektūrinis ansamblis, pastatytas XVI amžiuje, valdant Saadianų dinastijos sultonui Ahmedui al-Mansurui Dhahbi. Iki šių dienų išliko tik nedidelė rūmų dalis. Pastatyti El Badi rūmus užtruko net 15 metų, jie pabaigti 1593-aisiais. Statybose dalyvavo geriausi Saadianų periodo amatininkai, naudotos prabangios medžiagos, pavyzdžiui, auksas ir oniksas. 

Manoma, kad El Badi rūmai turėjo net 360 prabangiai dekoruotų kambarių, kurie iki šių dienų neišliko.  Rūmuose iki šių dienų esantys dideli paviljonai, manoma, buvo naudojami kaip vasarnamiai.   Po Saadianų dinastijos griūties šalį perėmus Alaouitams El Badi rūmai pradėjo nykti.  

Sultonas Moulay Ismailas ibn Sharifas iš El Badi rūmų išgabeno daugybę dekoracijų ir statybinių medžiagų , kurias panaudojo savo naujų rūmų Meknes statybai.  Badi rūmuose labai dažnai vyksta meno parodos, festivaliai, taip įkvepiant jaukumo šiam monumentaliam ansambliui. Beje, atkreipkite dėmesį į gausybę gandrų, įsikūrusių aplink šiuos rūmus. 

SAADIANŲ KAPAI

Atidaryta nuo 9 iki 17 val. 
Kaina 70 dh 

Saadianų kapai (Saadian Tombs)  įsikūrę Kasbos širdyje, įspūdingos Moulay El Yazid mečetės pašonėje. Tai vieninteliai iki šių dienų išlikę Saadianų dinastijos (11524-1659) kapai. Mauzoliejuje ilsisi 66 dinastijos valdovų palaikai. 

Saadianų dinastijos mauzoliejaus likimas vos nesibaigė tragiškai. XVIII amžiuje Maroko sultonas Moulay Ismail ibn Sharifas  (tas pats, kuris beveik sunaikino ir El Badi rūmus) nusprendė panaikinti visus Saadianų dinastijos valdžios pėdsakus. Tačiau jis visgi neišdrįso sunaikinti mauzoliejaus su sultonų palaikais, todėl buvo nuspręsta paslėpti įėjimą į  kapavietę. Ir tik XX a. pradžioje, prancūzams atsikėlus į Maroką, Saadianų kapavietė buvo iš naujo atrasta, sutvarkyta ir atverta turistams. 

BEN YOUSSEFO  KORANO MOKYKLA

Dirba kasdien nuo 9 iki 18 val.
Kaina 40 DH

Ben Youssefo korano mokykla (Medersa Ben Youssef) – tai išties įspūdingas XIV amžiaus architektūros statinys, savo laiku buvęs didžiausia Korano mokykla visame Mahrebo regione.  Ben Youssefo korano mokykloje mokėsi apie 900 studentų, kurie ten ne tik studijavo, bet ir gyveno. Nuo 1960 metų mokykla paversta muziejumi. Mokykla po ilgos renovacijos duris vėl atvėrė 2022 metais. Mano mėgstamiausias muziejus Marakeše.

DAR SI SAID

Dirba kasdien, išskyrus antradienį
Nuo 10 iki 18 val. 
Bilieto kaina 10 Dh.

Dar Si Said arba kitaip, Maroko menų muziejus – Medinos širdyje esantis seniausias Marakešo muziejus. Dar Si Said  yra ne toks populiarus kaip kiti Medinos muziejai, bet labai vertas išklysti iš kelio Medinos labirintuose. Ši vieta 19-o amžiuje buvo Marakešo vizirio Bou Ahmedo (tas pats, kuris turėjo Bahia rūmus) brolio Si Saido  rezidencija. Dar Si Said interjerą puošia įvairios mozaikos, piešiniai, gipso lipdiniai.  Dar Si Said eksponuojami antikvariniai instrumentai, baldai, namų apyvokos reikmenys, odos gaminiai, ginklai, berberų juvelyrika. 

MARAKEŠO MUZIEJUS

Dirba kasdien
Nuo 9 iki 18.30 val. 
Bilieto kaina 50 Dh.

Marakešo muziejų (Musée de Marrakech) rasite prie pat Ben Youssefo korano mokyklos. Seniau šie 19 amžiaus rūmai priklausė Maroko krašto apsaugos ministrui Mehdi Mnebhi.  Marakešo muziejus – puikus klasikinės andalūzietiškos architektūros pavyzdys. Iki 1997 metų šie rūmai buvo naudojami gyvenamosioms reikmėms, vėliau ten buvo įsikūrusi mergaičių mokykla. 

Man didesnį įspūdį padarė pats muziejaus interjeras, ypač vidinis kiemas ir jo įspūdingas šviestuvas, nei muziejaus eksponatai: keramika, juvelyrikos dirbiniai, ginklai. Kaip ir daugumoje Maroko muziejų, objektų eksponavimas nėra stiprioji meno institucijų dalis.

DAR BELLARJ 

Dirba kasdien, išskyrus sekmadienį
Nuo 9 iki 18 val. 
Įėjimas nemokamas

Dar Bellarj  – šalia Ben Youssefo korano mokyklos esanti ir labai neseniai mano atrasta vieta, kurios tikslas – apsaugoti ir populiarinti Maroko meną.  Seniau šiame pastate buvo įsikūrusi sužeistų gandrų prieglauda. Vėliau pastatą perėmęs Far Bellarj fondas („bellarj” arabiškai reiškia gandrą) organizuoja įvairias parodas, renginius, koncertus, kaligrafijos pamokas.  Kadangi ypatingai myliu šiuolaikinį meną, džiaugiausi Dar Bellarj esančia klasikinio ir modernaus Maroko meno sinteze. 

MAISON DE LA  PHOTOGRAPHIE

Dirba kasdien nuo 9.30 iki 19 val.
Įėjimo mokestis – 50 Dh. 

Maison de La Photography muziejus  įsikūręs Medinoje, netoli Dar El Bacha muziejaus.  Tai privačių asmenų iniciatyva 2009 metais įkurtas muziejus, kuriame eksponuojamos Maroko kultūrą, istoriją ir kasdienybę vaizduojančios fotografijos, stikliniai negatyvai, atvirutės, žurnalai, žemėlapiai ir dokumentiniai filmai. „Maison de La Photography” nuolat organizuoja temines parodas, kurios pasižymi profesionaliu kuravimu ir darbų pateikimu. Fotografijos muziejaus terasoje esančioje kavinėje galėsite pasimėgauti nuostabia Marakešo Medinos panorama.

DAR EL BACHA MUZIEJUS

Dirba kasdien nuo 10 iki 18 val.
Įėjimo mokestis – 60 Dh. 

Pilnas muziejaus pavadinimas yra „Dar El Bacha Musée Des Confluences”. Dar El Bacha rūmai pastatyti XX amžiaus pradžioje, kuomet miestą valdė garsiausias Maroko paša Thami el Glaoui. Šį titulą 1950 metais jam suteikė Maroko sultonas Mohamedas V.  Paša sultonui už šį titulą atsidėkojo ištremdamas jį su sūnumi į Madagaskarą. 

Dar El Bachai rūmų grožis išties pritrenkiantis, ten paša sutikdavo savo garsius svečius, tokius kaip Winstonas Churchillis, Jacques’as Majorelle, Franklinas Rooseveltas, Charlie Chaplinas etc. Paša garsėjo savo ištaigingais priėmimais ir savo tironišku  charakteriu.  Muziejus šiuose rūmuose įsikūrė tik 2017 metais. Būtinai apsilankykite muziejaus viduje esančioje kavinėje Bacha coffe – labai fotogeniška vieta, kurioje siūlome daugybė kavos rūšių.

YVES SAINT-LAURENT MUZIEJUS

2017 metais šalia garsiojo Majorelle sodo duris atvėrė Yves Saint-Laurent  muziejus, kuriame eksponuojama dizainerio kūryba, asmeninio gyvenimo momentai, taip pat Majorelle tapyba. Organizuojamos kilnojamos parodos,  kino vakarai.  Mano nuomone, šis muziejus kiek pervertintas  ir jei neturite daug laiko Marakeše, jo lankymą praleiskite.  Yves Saint-Laurent  muziejus dirba kasdien, išskyrus trečiadienį, nuo 10 iki 18 val. Bilieto kaina – 100 Dh. Įsigyti bilietą galima tik internetu, čia.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *