|

Lauktuvės iš Maroko: ką tikrai verta parvežti?

Marokas yra visiškas apsipirkinėjimo rojus. Už palyginti mažą kainą galite įsigyti nuostabių rankų darbo gaminių. Tačiau tokioje pasirinkimo gausoje išties lengva pasiklysti. Kadangi labai dažnai sulaukiu klausimų, ką pirkti Maroke ir parvežti lauktuvių namiškiams, sudariau išsamų apsipirkinėjimo Maroke gidą. 

ARGANO ALIEJUS

Argano medžiai auga vienintelėje vietoje pasaulyje – Pietų Maroke, Essaouiros ir Agadiro regione. Todėl Argano aliejus yra tikrai unikalus pirkinys. Argano aliejų galima naudoti kosmetikai (gryną arba jis maišomas į kremus, serumus), maisto gaminimui. Gryno Argano aliejaus Maroke galima nusipirkti visur, pradedant gatvės turgumi, prekybos centrais ar moterų Argano spaudimo kooperatyvuose. Pastaruosiuose Argano aliejus pats natūraliausias. Argano aliejus yra gelsvos spalvos, tirštas ir turi riešutų prieskonį. 

100 ml Argano kosmetinio aliejaus kaina – apie 50/150 dirhamų. Pigiausią rasite didžiuosiuose prekybos centruose (irgi geras, aš dažnai naudoju kosmetikai).  Brangesni ir geresnės kokybės – Argano spaudimo kooperatyvuose (dažnai sustoju prie Essaouiros esančiuose moterų kooperatyvuose).  Maistinis aliejus kiek brangesnis. 

MAROKIETIŠKA KERAMIKA

Marokas garsėja savo keramikos gaminiais ir net turint nedaug vietos lagamine, tikrai įtalpinsite nedidelę keramikinę lėkštę ar puoduką.  Maroko keramikos gaminiai išsiskiria savo spalvomis bei raštais. Mano mylimiausi – nedideli keramikiniai indeliai, į kuriuos sudedu pusryčių džemą, medų ir aliejų. 

Puiki dovana – keramikinės spalvotos peleninės ar tadžino formos maži prieskonių indeliai. Garsiausi keramikos židiniai Maroke – Fezas ir Meknes. Ypatingai Fezas garsėja savo keramika, kuri dažniausiai dažoma mėlyna spalva. 

Jei turite didesnį lagaminą, pirkti marokietišką tadžino indą, kuris geriausias – neglazūruotas jokia spalva, natūralaus molio. Tadžinų kainos – apie 50 dirhamų. Nedidelių lėkštučių – panaši kaina. Didesnės, rankų darbo glazūruotos lėkštės gali kainuoti ir 200 dirhamų.  Jei būsite Feze, apsilankykite „Mosaic & Potery Cooperative“. Gal kiek turistinė vieta, bet ten pamatysite, kaip gaminami keramikos dirbiniai ir galėsite ką įsigyti. 

ODOS GAMINIAI

Odos gaminiai Maroke iki šiol gaminami senuoju rankiniu būdu. Oda dažoma specialiose vietose, vadinamose „tanneries“, kuriose oda dažoma natūraliais, iš gamtos paimtais pigmentais. Odos paruošimai naudojamos balandžio išmatos. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl „tanneries“ dvokas yra sunkiai pakeliamas. 

Garsiausios „tanneries“ randasi Fezo centre, paklauskite žmonių, kur yra Chaouwara odos raugyklos. Geriausiai šias raugyklas apžiūrėti iš aplink jas įsikūrusių odos dirbtuvių ir parduotuvių. Jos turi aukštai iškilusias terasas, nuo kurių atsiveria vaizdas į „tanneries“ dažymo kubilus. Kvapas tikrai labai aitrus, dėl to prie įėjimo duodamos mėtų šakelės. 

Maroke verta įsigyti odinių rankinių, piniginių, kuprinių (rankinių kaina dažniausiai prasideda nuo 500 dirhamų), įspiriamų Babouche šlepečių (nuo 70 dh už paprastas be storo pado).  Man labai patinka odiniai vadinamieji „pufai“, kurie lengvai susilanksto ir telpa į bagažą (kaina apie 150-200 dirhamų). Telieka grįžus namo nusipirkti polistirolo ir įdėti jį į odinį pufo apvalkalą.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

MAROKIETIŠKI KILIMAI IR UŽKLOTAI

Rankų darbo kilimai bei užklotai – Maroko pasididžiavimas. Mažesnius kilimus lengvai sutalpinsite į savo bagažą ir jais galėsite ne tik puošti grindis, bet ir sienas bei lovas. Gerai pasiderėjus, paprastą nedidelį kilimą galima nusipirkti ir už 300 dirhamų, o didesni, įspūdingesnių dizainų kainuoja nuo 700 iki  2000 ir daugiau dirhamų. Gal skamba daug, tačiau ir Lietuvoje dažnai bei 100 eurų geresnio kilimo nenusipirksi. Kilimai parduodami visuose Maroko vietose, turguose. 

Marokietiški kilimai bei lovų užtiesalai – naujausias mados klyksmas. Juos  dažnai superka ir perpardavinėja tinklaraštininkai, keliautojai ir interjero dizaineriai už vos net penkiagubas kainas. Pirkdami kilimą, nepamirškite derėtis ir paieškoti autentiškesnių dizainų, nei parduodami daugumoje vietų. 

Mano mėgstami „handira“ – marokietiški vestuviniai balti kilimai su daugybe kutų ir blizgančių detalių. Juos galite naudoti ir kaip lovos užtiesalus.  O štai Azilal regiono genčių kilimų dizainas ir raštai išties ypatingi, pilni fantazijos, abstraktūs elementai derinami su berberų simboliais. Tokie kilimai kiek brangesni, bet tikrai verti dėmesio. 

PINTI   SPALVINGI  KREPŠELIAI 

Mano marokietiška meilė – vadinamieji duonos krepšeliai „bread baskets“.  Jie atkeliavo iš Sacharos genčių ir modernieji marokiečiai jų pagal paskirtį nebenaudoja. Tačiau palyginti neseniai, šie iš siūlų ar šiaudų pinti krepšeliai vėl grįžo į madą kaip namų dekoracija. 

Esu įsimylėjusi šiuos krepšelius, jų spalvas ir beprotiškiausius raštus. Į įvairiausių krepšelius galima dėti viską, nuo smulkmenų, iki apatinio trikotažo. Puiki ir originali net ir moderniausių namų puošmena.  Kaina už nedidelį paprastą – apie 100 dirhamų mokant labai gerai derėtis. Didesni kainuos ir apie 200 dirhamų. Jų ypač gausu pirkti Marakešo senamiesčio turguose. Beje, internete tokie krepšeliai parduodami už beprotiškas kainas, net ir 80 eurų.

PINTOS LĖKŠTĖS

Austos ar pintos berberiškos duonos lėkštės – taip pat puiki spalvinga dovana. Į šias lėkštes galite dėti vaisius, daržoves etc.  Gaminamos iš siūlų arba šiaudų. Nerealūs, kažkiek net psichodeliniai raštai, bus pati geriausia dovana bet kam.  Šias lėkštes galima kabinti ir ant sienos – puikus dekoro elementas.

MAROKIETIŠKOS SKAROS 

Marokietiškų skarų šalyje rasite nuo pačių paprasčiausių, už vos keletą eurų, iki prabangių šilko gaminių. Skaros – puiki dovana, nes jos nedidelės, lengvos ir palyginti nebrangios.  

Maroke – gausus asortimentas „pashmina“  skarų, kurios labai dažnai yra kašmyro imitacija. Nelabai nusimanau skarose ir kurios yra tikro kašmyro gaminiai, bet už gerą ir tikrą kašmyrą reiks sumokėti ir apie 150 dirhamų. Paprastos šilko skaros kainuoja apie 50-70 dirhamų, nors galima nusiderėti ir nuo šios kainos. 

Rankomis piešti profesijų paveikslai

Ilgai galvojau, kaip tiksliai juos pavadinti ir nesugalvojau. Bent jau Marakešo senamiesčio gatvėse, ne vienoje vietoje pamatysite pardavinėjant įdomius, iš pažiūros kiek primityvius spalvotus piešinius. 

Juose primityviai atvaizduojamos įvairios profesijos. Dažniausiai tai ant storo kartono, su aliejumi ar akrilu piešti darbai. Būtent jų primityvumas ir komiškumas mane labai žavi. Esu šiais piešiniais apdovanojusi visus savo draugus. Kaina – apie 100 dirhamų jei mokate derėtis. 

ŠVIESTUVAI IR ŽIBINTAI

Marokietiški iš metalo kurti šviestuvai bei žibintai  papuoš bet kokį interjerą. Nei vienas marokietiškas interjeras ar namo aplinka neapseina be šių dekoro elementų. 

Galite rinktis nuo paprasčiausių mažų iki didžiulių prabangiausių raštų šviestuvų bei žibintų. Jų ornamentai bet kokiam interjerui suteiks prabangos ir jaukumo įspūdį. Kainos išties nemažos, nors pigesnių metalų nedidelius žibintus  galima įsigyti ir už 50 dirhamų. 

ŠIAUDINIS DEKORAS

Naujausia Maroko mada – modernūs iš šiaudų pinti namų dekoro elementai.  Naujausia, nes iš šiaudinių gaminių tik palyginti neseniai pradėti gaminti hipsteriški šviestuvai, veidrodžiai, rankinės, skulptūros. Tokie gaminiai puošia ne vieno modernaus marokietiško restorano ar riados interjerą.  

Mano mėgstamiausia – šiaudiniai, neužbaigtumo įspūdį sukuriantys šviestuvai bei saulės ar akies formos veidrodžiai. Taip pat, šiaudinės rankinės, ant kurių galima paprašyti išsiuvinėti bet kokius inicialus ar žodžius. Dar akį traukia iš šiaudų pagamintos kaktusų, gyvūnų galvos formos. 

PILKAS MAROKIETIŠKAS VYNAS

Labai rekomenduoju išbandyti tik Maroke gaminamą pilką vyną (gris), kuris turi įdomų skonį ir yra puiki lauktuvė. Pigiausias vyno butelis kainuoja apie 4 eurus (45 dh), o padoresnis, pvz., mano mėgstamas „Domaine Sahari“, apie 9 eurus.  Šio vyno galima nusipirkti ir Marakešo duty free parduotuvėse, tik kaina bus daug brangesnė nei alkoholio parduotuvėse mieste.  Plačiau apie alkoholį Maroke galite rasti mano straipsnyje Alkoholis Maroke (ne)egzistuoja?.

Jei norite paragauti prabangesnio marokietiško vyno, – mano mėgstamiausias yra Château Roslane raudonas vynas. Rasite irgi parduotuvėse. 

DATULĖS

Puiki valgoma lauktuvė iš Maroko –  sultingos datulės, kurių skonis nepakartojamas. Netoli Merzougos esantis Erfoud miestas ir jo apylinkės augina virš milijono palmių, kurios kasmet atneša nesuskaičiuojamą kiekį datulių derliaus. Todėl jei keliaujate į Sacharos dykumą ar iš jos per Erfoud, būtinai sustokite pakelėje nusipirkti šių vietos datulių. 

Datulių skynimo sezonas – ruduo. Skaniausios datulės turi būti minkštos ir didelės. Kietos mažos datulės ne tokios skanios. Patariu iš gatvės pardavėjų miestuose nepirkti neįpakuotų, sveriamų datulių, nes jas daugelis liečia, teršia pro šalį važiuojantys mopedai. Gera vieta datulėms – prekybos centrai ar mažesnių kaimų turgūs. 

MAROKIETIŠKA JUVELYRIKA

Marokietiška juvelyrika –  taip pat ideali dovana. Nors sidabro sostine Maroke vadinamas netoli Agadiro esantis Tiznit miestas, geros juvelyrikos dirbinių galite nusipirkti daugelyje vietų. Labiausiai man patink berberiški papuošalai (berberai – etniniai Maroko gyventojai), kurie išsiskiria savo dizainu. Ieškokite sidabrinių berberų apyrankių, kurių viduryje inkrustruotas taurusis spalvotas akmuo. 

Berberų kaklo papuošalai išsiskiria savo masyvumu ir dekoratyvumu. Didesni akmenys derinama su sidabro detalėmis, kaip ir apyrankėse, mėgstama prikabinti nedidelių judančių apskritimų. Labai dažnai berberų papuošalams naudojamas net gintaras! 

Fatimos ranka (arba vadinama Khamsa) – dažnas simbolis marokietiškoje juvelyrikoje. Tikima, kad šis simbolis apsaugos nuo blogos akies ir demonų. Fatimos ranka inkrustuojama įvairiuose juvelyrikos dirbiniuose, mano mėgstamas – paprastas Fatimos rankos pakabukas ar apyrankė.  Tikima, kad šis simbolis apsaugos nuo blogos akies ir demonų. Fatimos ranka inkrustuojama įvairiuose juvelyrikos dirbiniuose, mano mėgstamas – paprastas Fatimos rankos pakabukas ar apyrankė. 

MAROKIETIŠKI SAUSAINIAI

Aš pati nesu didelė mėgėja standartinių suvenyrų, ir labai mėgstu namo parvežti marokietiškų sausainių. Jų galite įsigyti daug kur, aš mėgstu imti jau supakuotas dėžutėse, mėgstamiausia vieta Marakeše – patisserie Amandine naujoje miesto dalyje, ten galite pasirinkti, kokių sausainių norite, ir gaunate labai gražią suvenyrinę dėžutę. 

Būtinai paragukite Cornes de Gazelle sausainių – mano mėgstamiausi. 


Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *