Mano TOP5 marokietiški patiekalai, kurių privalote paragauti

Marokietiški patiekalai nėra mane kasdieniniame maitinimosi repertuare. Tradicinė Maroko virtuvė man kiek per „sunki” – gaminant vartojama daug bulvių, tešlos, mėsos, viskas užsikandama duona, o pavalgius kuskusą išvis sunkiai atsikeliu nuo stalo.

Lengvesni marokietiški patiekalai – mano arkliukas. Dievinu lengvesnį Maroko gatvės maistą – pomidorų padaže virtas baltąsias pupas (Loubia), lęšius, avinžirnių sriubą (Harira), omletą su jų saulėje džiovinta jautiena (khlea). Jei daugelyje šalių pagirių maistas yra kebabai ir „MacDonald”, tai Maroke daugelis po barų naktį keliauja į visą parą veikiančius gatvės restoranų stendus ir užsisako pupų, lęšių su karvės kojomis (Karin ar Kar3in), žarnokų (Tkalia) – ne visų mėgstamas, ar ilgai specialiame puode troškintos mėsos (tanžija). Plačiau apie Maroko gatvės maistą rasite mano angliškame straipsnyje 7 cheap street food meals to eat in Morocco.

Labai dažnas atvykęs į Maroką skundžiasi, kad kelionių metu pabodo valgyti vien tadžinus, kuskusą ir mėsą, nes čia vegetarai iki šiol tarp vietinių yra labai retas reiškinys. Dažna marokiečių vakarienė – nuėjus į vietos restoraną iš šalia esančio mėsininko nusipirkti šviežios mėsos (arba parduoda pats restoranas), tuomet ją restorane iškepa pagal norus, paskaninant vien druska ir kuminu.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Dažniausiai tai būna vadinamoji kefta, malta mėsa, ar šašlykas, nors mėgstamos ir kepenys bei visos kitos gyvūno dalys, įskaitant smegenis. Šalia patiekiama arba tik duona, arba užsisakoma salotų su fri bulvytėmis.

Nors tradicinė marokietiška virtuvė mano repertuare atsiranda retai, vis tiek ją mėgstu. TOP 5 marokietiški virtuvės patiekalai, kuriuos būtina paragauti visiems keliaujantiems Maroke.

Marokietiški patiekalai: Tadžinas

Tadžinas Maroke yra toks pats garsus kaip Lietuvoje cepelinai. Tadžiną valgo visur, jis gaminamas įvairiais būdais. Pats terminas „tadžinas” reiškia tiek patį specialios formos molinį indą, tiek patį troškinį. Tadžinas tradiciškai gaminamas pirma karamelizuojant svogūnus, ant jų dedant arba vištieną ir kitas daržoves, arba, mano mėgstamiausias, tadžinas su jautiena gaminamas tik su džiovintomis slyvomis. Tadžinas Maroke valgomas su duona, vietiniai nenaudoja įrankių, šakute tampa duona.

Maroke skaniausi tadžinai gaminami pigiuose gatvės restoranuose, kainuoja apie 3 eurus. Kas nori kiek egzotikos, paragaukite tadžino su smegenimis; mano mėgstamiausia vieta šiam reikalui yra Marakešo naujajame rajone esantis garsusis „Bejganni”, garsus restoranas, visuomet perpildytas vietiniais. Turistiniai restoranai dažnai patį tadžiną gamina atskirame puode ir tik po to perdeda į tadžino indą.

Kaip žinoti, ar tai tikrai tadžino inde gamintas patiekalas? Tikrasis tadžinas gali būti vos prisvilęs, kažkiek prilipęs prie indo; o jei bulvės ir mėsa atrodo labai sultingi ir nė trupučio neprilipę, švarūs – vadinasi patiekalas atkeliavo iš kito puodo.

Marokietiški patiekalai: Kuskusas

Lietuviai bei dauguma keliautojų kažkodėl apie kuskusą galvoja kaip apie paprastą patiekalą, kuriame ant kuskuso tiesiog užpilamas karštas vanduo. Tuo tarpu tikrasis kuskusas gaminamas visiškai kitaip ir pats procesas trunka apie 4 valandas. Dėl to kuskusą Maroke vietiniai gamina tik penktadieniais. Žinoma, ne viename restorane kuskusą galite paragauti ir kasdien, bet jis nebus toks geras, kaip penktadieninis.

Mano mėgstama kuskuso vieta Marakeše – „Amal Women’s Training Center”, nepelno siekiantis projektas, įdarbinantis vietos moteris. Pastaruoju metu ši vieta ypač išpopuliarėjo tarp turistų, tad būtina rezervacija. Bet išbandykite ir vietos restoranėlis, tik eikite ten apie 13 val, nes būtent tada marokiečiai grįžta po penktadienio maldų ir patiekiamas kuskusas. P.s. kuskusas skaniausias su „Leben” pienu, labai panašiu į mūsiškį kefyrą.

Prie kuskuso atskirai dažnai atnešamas padažas, kuriame jis buvo gaminamas (jei ne, paklauskite). Aš visuomet dar paprašau atnešti papildomai karamelizuotų svogūnų ir razinų (jei jie būna ant kuskuso). Šie karamelizuoti svogūnai ir razinos vadinami t’faya (tfaya, tfaia, tafaya) – labai skanu, tačiau ne visos kuskuso vietos juos uždeda ant šio patiekalo.

Marokietiški patiekalai: Tandžija

Tanžija (nemaišykite su tadžinu) – tai specialus molinis indas, kiek primenantis vazą, kuriame gaminamas nerealus marokietiškas troškinys. Į tangžiją indą dedama dažniausiai jautiena arba aviena, ir ne vien gerosios dalys – privalomai įeina ir lašiniuota mėsos dalis, kremzlės, suteikiančios tandžijai ypatingą skonį. Daržovių dedama minimaliai. Mano mėgstamiausia tandžija, kaip ir tadžinas, yra su saldžiais ingredientais, kaip kad slyvos ar abrikosai. Paruošta tandžija lėtai kepama ant pelenų mažiausiai 4 valandas.

Vietiniai tandžiją neša į hamamų kūryklas ir karštuose pelenuose palieka net per naktį. Aš dažniausiai valgau tandžiją su baltomis pupelėmis pomidorų padaže (labai skanu ir kaip atskiras užkandis); vietiniai tandžiją dažnai valgo tik su duona. Pabandykite šio patiekalo Marakešo pagrindinėje Jemaa el-Fnaa aikštėje esančiuose gatvės stenduose, rinkitės tuos, kuriuose valgo vietiniai. Nedidelė lėkštutė kainuoja apie 30 dirhamų (apie 3 eurus).

Marakešo gidas: mano mėgstamiausi restoranai Medinoje

Nuolat sulaukiu skaitytojų laiškų su prašymais rekomenduoti geras vietas pavalgyti Marakeše. Todėl pradžiai sudariau sąrašą su savo mėgstamiausias restoranais ir kavinėmis Marakešo Medina.

Mechoui

Mechoui – tai lėtai, specialioje žemėje iškastoje skylėje troškinama ėriena arba aviena. Mechoui dažniausiai restorane užsakoma ir parduodama pagal svorį, paprašykite geriausios dalies arba nenustebkite gavę įvairiausių dalių rinkinio, įskaičiuojant ir avies galvos mėsą. Mechoui nėra pigi mėsa, kilogramas kainuoja apie 17 eurų, bet užtenka dviems, trims asmenimis. Mėsa patiekiama paskaninta tik kuminu ir druska, duoda, jei norite, galite papildomai užsisakyti salotų. Garsiausia Mechoui restoranas randasi prie pat Jemaa el-Fnaa aikštės esančioje Mechoui alėjoje („Mechoui Alley”), nors ten yra ne vienas restoranas, garsiausias iš jų – Chez Lamine Hadj Mustapha.

Marokietiški patiekalai: Msmen blynai

Penktą vietą skiriu vegetarams ir pristatau marokietiškus blynus „Msmen”. „Msmen” blynus gatvės kavinėse prie specialių kepimo stendų kepa vietinės moterys. Tradiciškai, blynai kepami tik popiet (arba pusryčiams), gaminami iš baltų miltų, semolinos, alyvuogių aliejaus ir sviesto. Mano mėgstamiausi yra su prieskoniais, raudonesnės spalvos. „Msmen” dažniausiai valgau su sūriu ar šokoladu, medumi. Kainuoja apie 5 dirhamus, 0,50 eur centų. „Msmen” atšalę praranda savo skonį, todėl valgykite iškart. Dažnai patiekiama pusryčiams.

Marokietiški patiekalai: Avokado sultys

Pabaigai, gal ne visai patiekalai, todėl nesiskaičiuoja, bet vistiek privalote Maroke išbandyti advokado sulčių. Avokado sultis galite užsisakyti arba su pienu, arba su apelsinų sultimis, jos dažniausiai patiekiamos didelėje stiklinėje, primenančioje alaus bokalą, yra labai tirštos, kaip priedus galite užsisakyti migdolų ar šviežių vaisių. Vietinėse kavinėse kainuoja apie 15 dirhamų, dažniausiai vienas toks kokteilis pakeičia pusryčius.


Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *