Marokas iš Tenerifės – ranka pasiekiamas pigiais skrydžiais

Prieš beveik metus laiko “Ryanair” paleido naujus pigius skrydžius iš Maroko kurortinio miesto Agadiro į lietuvių pamėgtą Tenerifę. Sunku patikėti, bet į Maroką šios Ispanijos salos gyventojai gali dažnai atskristi vos už 20 eurų ir čia mėgautis egzotiška Šiaurės Afrikos šalies kultūra, maistu ir gamta.

Išties, dažnai pavyzdžiu Tenerifėje gyvenantiems lietuviams už sugebėjimą šioje mažoje saloje sukurti savo šalies bendruomenę, organizuoti bendras veiklas ir susitikimus. Ir dar labiau sunku patikėti, kaip arti Tenerifė yra nuo Maroko – du kontinentus skiria 1,5 val. skrydis. Toks mažas atstumas, o toks didelis kultūrinis skirtumas ir egzotikos dozė.

Ispaniškas Marokas – istorija

Ispanų protektoratas Maroke – Ispanijos valdyta teritorija Maroko šiaurinėje dalyje (1912-1956), buvo viena iš trijų Ispanijos kolonijų Afrikoje. Ispanijai tuo metu valdė Maroko šiaurę, kurios administracinis centras buvo Tetouanas. Ispanijai tuo metu priklausė ir Vakarų Sachara, tuo metu vadinta Ispanijos Sachara bei Sidi Ifni miesto teritorija, abi kurios vėliau atkovotos Maroko armijos.

Maroko šiaurėjė, netoli Tangier esantis Tetouan miestas, kuriame labai ryškūs Ispanijos palikimo pėdsakai.

Įdomus faktas, kad iki šiol Maroko Šiaurėje esantys Ceuta ir Melilla miestai vis dar priklauso Ispanijai. Į šiuos miestus marokiečiai gali patekti tik su viza, ten galioja ispaniški įstatymai, mokesčiai ir kainos. Tad Ispanijos įtaka Maroke tikrai jaučiame, šalies šiaurėje daugelis gyventojų vis dar puikiai kalba ispaniškai (ypač Tetouane, kurio gyventojai į Ceutą gali patekti be vizų, ir Tangiere). Aš pati dažnai į Ceutą važiuodavau pigiau apsipirkti, pavyzdžiui, tie patys drabužiai Maroko “Zara” parduotuvėje kainuoja dukart brangiau nei Ceutos “Zara”.

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Tuo pačiu metu, kaip ir Ispanijos, Maroke egzistavo ir Prancūzų protektoratas, kuris užėmė beveik visą šalies teritoriją, todėl Prancūzijos įtaka Maroke iki šiol stipriai jaučiamas, prancūzų kalba iki šiol yra administracinė Maroko kalba. Plačiau apie prancūzų kalbą Maroke rasite mano straipsnyje How much French do you need to survive in Morocco?. Į Maroką atvyksta ir daug turistų iš Ispanijos, dauguma persikelia keltu į Tangier/Cautą iš Tarifos ar kitų Ispanijos uostų. Ypač paranku Malagos ir aplinkinių miestų mėgėjams – mes ne kartą su draugais mašina iš Marakešo į Malagą nuvažiudavome per apie 12 val.

Pigūs skrydžiai

Kaip jau minėjau, prieš metus “Ryanair” paleido tiesioginį skrydį Tenerifė (pietų oro uostas)- Agadiras. Du kart per savaitę, pirmadieniais ir penktadieniais, vykdomi skrydžiai dažnai stebina savo neįtikėtinai žemomis kainomis; kai kada bilietus galima įsigyti ir vos už 20 eurų.

Saugumas

Dažniausiai užduodamas man klausimas – „Ar saugu keliauti į Maroką?”. Iki šiol ši šalis daugeliui asocijuojasi arba su Afrika ir jos ligomis, skurdu, arba su arabų šalimis ir terorizmu, nesaugumu. Man Marokas jau seniai neasocijuojasi su Afrika (tokia, kokią mes įsivaizduojame Afriką). Marokas yra palyginti vakarietiška, moderni šalis, šalyje buvęs Prancūzijos ir Ispanijos proletariatas paliko nemažai pėdsakų. Žinoma, skurdo Maroke daug, bet tuo pačiu labai daug ir gerai gyvenančių žmonių, nustebtumėte pamatę, kaip atrodo sostinė Rabatas – toks pats modernus miestas kaip Vilnius. Maroke gyvena daug užsieniečių, gerai išvystytas turizmas.

Marokiečiai labai gerbia turistus, nes jie yra vienas pagrindinių pragyvenimo šaltinių. Žinoma, kaip ir visame pasaulyje, vyksta vagystės, sukčiavimai, reikia būti sąmoningiems ir atsargiems.

Kalbant dėl terorizmo – Maroke tokių dalykų nėra. Niekas užsienieičų negrobia, šalis tikrai saugi, o visos šios kalbos ir mitai susiję su, dėja, musulmonių šalių ir kultūrų maišymu, garsiuosius istorijos terorizmo aktus suabsoliutinant visos musulmonų šalims. Aš turbūt saugiau jaučiuosi gyvendama Maroke nei JAV ar Europoje, kur nuolat vyksta susišaudymai, ir kitos tragedijos.

Ką nuveikti Maroke per 4 dienas?

Dauguma Tenerifės gyventojų į Maroką atskrenda trumpam, kad ir ilgesniam savaitgaliui. Atskridus į Agadirą penktadienio rytą, o atgal grįžtant pirmadienio vakare, gaunasi keturios pilnos dienos egzotikos. Ar galima pilnai pažinti Maroką per tokį trumpą laiką? Tikrai ne, visuomet savo keliautojams rekomenduoju čia pabūti bent 10 dienų. Tačiau keturios dienos gali būti puikus trumpas įvadas, kurio metu siūlau labai nesiplėšyti ir lėtai pabūti kelete miestų.

Atskridus į Agadirą, siūlau ten neužsibūti ir keliauti tiesiai į šalia esantį šarmingą žvejų kaimelį Taghazout. Šią vietą aprašiau čia. Į Taghazout susirenka kitokie keliautojai – jiems neaktualūs standartiniai viskas įskaičiuota paketai,  jie nebijo iššūkių ir yra truputį romantikai. Jiems patinka stebėti, kaip žvejai iš jūros parvelka savo valtis; patinka vakare išlįsti į vietinius restoranus, kuriuose visi jaukiai ragauja šviežią žuvį.

Jei norisi daugiau veiksmo, keliaukite į už 3 val. kelio (nuostabaus grožio kelias palei Atlanto vandenyną ir kalnus) esantį autentišką pajūrio miestą Essaouirą. Sunku net paaiškinti, kuo šis miestas jau daugybę metų traukia autentikos, ramybės ir meno pasiilgusius keliautojus. Sakoma, kad tai dėl Essaouiroje gyvenančių dvasių, kurios kiekvieną savaip privers įsimylėti šį mažą miestą. Apie Essaouirą plačiau aprašiau straipsnyje Essaouira – lankytinos vietos ir pramogos šiame pajūrio mieste ir Essaouira – vandenyno skalaujamas Maroko perlas.

Paskutinę dieną praleisti Marakeše ir keliauti atgal į Agadirą, skrydžiui namo.

Magiškasis Marakešas

Kitas variantas tiems, kuriems vandenyno bei paplūdimių gana ir Tenerifėje – keliauti tiesiai į Marakešą ir pavažinėti aplink esančias vietoves. Apie Marakešą patys marokiečiai turi skirtingas nuomones: dauguma jo nekenčia, o ten gyvenantys neįsivaizduoja savęs kitur. Marakešas yra nemėgstamas dėl alinančių vasaros karščių, kuomet termometro stulpelis pakyla iki +45C laipsnių, chaotiško gatvių gyvenimo ir priekabių prekiautojų. Tačiau man Marakešas – tobulas miestas, kuriame gyvenimas verda ištisą parą. Marakeše rasi visa, ko geidžia širdis: ir europietiškų barų, restoranų, prekybos centrų, ir egzotiškų pilvo šokių ar tradicinių amatų.

Jei norite daugiau sužinoti apie Marakešą ir jo istoriją, skaitykite mano straipsnį Marakešas, trumpa istorija ir struktūra, apie garsiąją Jemaa el Fna aikštę aprašiau Garsioji Marakešo Jemaa El-Fna aikštė – ištisą parą verdantis gyvenimas, apie Mediną rasite mano tekste Marakešo Medina – sienomis užkonservuota istorija, o apie Koutoubia mečetę straipsnyje Marakešo širdis – Koutoubia mečetė.

Ką veikti aplink Marakešą? Jei esate kalnų mylėtojas, privalote aplankyti Imlilio kaimą, nuo Marakešo nutolusį apie 60km. Imlilio kaimas išgarsėjo dėl savo strateginės padėties – jis įsikūręs aukščiausio Šiaurės Afrikoje kalno Toubkal (4167m) papėdėje. Ten galite pasivaikščioti savarankiškai arba su gidu, arba ten net praleisti naktį.

morocco village imlil mountains high atlas trekking picnic lunch

Norintys pamatyti kaip gyvena vietiniai, visuomet kviečiu į mano draugo Saido ir jo dėdės Mohamedo namus nuostabiame slėnyje (patirtis Diena Berberų kaime ir Tinmel mečetės aplankymas).

Sacharos dykuma – turintiems daugiau laiko

Jei nuspręsite Maroke praleisti daugiau laiko, būtinai kviečiu nukeliauti į tolimąją Sacharos dykumą. Tačiau dauguma turistų labai klaidingai įsivaizduoja, koks atstumas ir kelias skiria Marakešą nuo Sacharos dykumos.

Kelionė į gražiausias kopas turinčią Merzougą trunka apie 8 valandas, o kelias veda per vingiuotus Aukštojo Atlaso kalnus. Kelionei į Sacharos dykumą turite paskirti bent tris dienas. Galite vykti su nuomojamu automobiliu, privačiu ar grupiniu turu.

3 dienų/2 naktų turą su grupe iš Marakešo galite užsisakyti per mane. Norintys savarankiškai su nuomotu automobiliu pasiekti Merzougą, gali tai irgi padaryti per tris dienas, nors aš dažnai rekomenduoju pasilikti papildomą naktį Sacharos dykumoje. Beje, iš Merzougos, paskutinę kelionės dieną galite grįžti tiesiai į Agadirą, kur jūsų lauks skrydis namo.

Jei reikia pagalbos sudaryti maršrutą į Sacharos dykumą automobiliu, ar ieškote kur išsinuomoti automobilį kreipkitės į mane. Pakeliui link dykumos yra daugybė nuostabių gamtos ir kultūros paveldo vietų ir aš visuomet sakau, kad dykuma nėra šios kelionės tikslas. Tikslas yra pati kelionė, kurios metu pamatyti vaizdai ir vietos paliks neišdildomą įspūdį.

Orai Maroke

Orai Maroke gali būti padalinti į tris sezonus: labai karštas (vasaros), karštas (rudens ir pavasario) bei šiltas (žiemos) sezonas. Šaltojo sezono Maroke dienos metu nelabai būna, labiausiai atšąla nakties metu. Kadangi Maroko teritorija išties didelė, temperatūra taip pat labai priklauso nuo regiono. Štai, Agadiras garsus visus metus palyginti pastovia oro temperatūra. Ten nebūna tokių kontrastingų oro permainų kaip kituose miestuose.

Pajūryje esančiame Essaouira mieste (arba sulietuvintas pavadinimas Suvaira) – panaši temperatūra kaip Agadire, tik ten labai  dažnai būna vėjuota. Net ir karštą dieną Essaouiroje vėjo gūsiai atgaivina keliautojus. Marakešas, jo apylinkės ir Sacharos regionas patiria dramatiškiausias klimato permainas. Ten vasarą dienomis užkaitina net iki +50 °C. Žiemos sezonu temperatūra nuo +20 °C šilumos dienos metu gali nukristi net iki +4 °C naktį. Maroko šiaurėje klimatas pastovesnis, o kalnų vietovėse visuomet kiek vėsiau.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *