Marakešas ir jo gatvės turgų (souks) labirintai
„Souk“ – arabiška prekybos vieta, turgavietė, dažniausiai po atviru dangumi. Maroke kiekvienas miestas turi savo „souk“. Garsiausi „souks“ įsikūrę Marakešo Medinoje. Maroko gatvės turgus vadinu muziejais po atviru dangumi ir jei esate Marakeše, rekomenduoju bent vieną dieną paskirti pasiklydimui Marakešo „souks“ labirintuose.
Seniau Maroke „souks“ buvo nuolat judantis gatvės turgus, į kurį kartą į mėnesį ar savaitę atvažiuodavo keliaujantys prekeiviai. Kadangi Marakešas įsikūręs beveik pačiame Maroko viduryje, į kitus šalies miestus keliaujantys prekeiviai čia užsukdavo beveik kasdien. Dėl didelio prekeivių judėjimo, Marakešo Mediną juosiančios sienos turi ne vieną įėjimą.
Didžiausia prekyba Marakeše vykdavo Jemaa El Fna aikštėje. Didėjant Medinos gyventojų skaičiui, prekybos vietos pradėjo plėstis į kitas senamiesčio dalis. Pamažu įvairiose Medinos dalyse esantys „souks“ tiek išsiplėtė, kad beveik visa Medina tapo vienu dideliu gatvės turgumi.
Nuo senų laikų, gatvės turgūs Medinoje pagal parduodamus produktus yra suskirstyti į teritorijas. Štai vertingiausi daiktai, kaip kad auksas ir knygos buvo pardavinėjamos pagrindinėse „souks“ vietose, o mažiau vertingi daiktai – „souks“ pakraščiuose.
Panašus susiskirstymas išliko iki šių dienų. Kiekviena Marakešo „souks“ teritorija turi savo pavadinimą, kuris priklauso nuo parduodamų produktų. Marakeše „souks“ prasideda nuo šiaurinės Jemaa el Fna dalies ir yra išsidėstę visoje Medinoje. Konkrečių ribų, kur vienas turgus prasideda, o kur baigiasi, nėra, dažnai tiesiog stebėkite kaip keičiasi prekių asortimentas.
Jei norite daugiau sužinoti apie Marakešą ir jo istoriją, skaitykite mano straipsnį Marakešas, trumpa istorija ir struktūra, apie garsiąją Jemaa el Fna aikštę aprašiau Garsioji Marakešo Jemaa El-Fna aikštė – ištisą parą verdantis gyvenimas, apie Mediną rasite mano tekste Marakešo Medina – sienomis užkonservuota istorija, o apie Koutoubia mečetę straipsnyje Marakešo širdis – Koutoubia mečetė.
Oficialaus „souks“ darbo laiko nėra, bet dažniausiai pardavėjai susirenka apie 9 val ryto ir dirba iki 21 val. Geriausias laikas lankyti turgus – ne toks triukšmingas ir ramesnis rytas arba prieš pat saulėlydį, jei mėgstate spalvas ir norite gražių nuotraukų. Dauguma „souks“ gatvių neseniai buvo uždengtos bambuko stogais, kurių ornamentai saulei leidžiantis ant grindinio sukuria gražiausius ornamentus.
Oficialaus „souks“ darbo laiko nėra, bet dažniausiai pardavėjai susirenka apie 9 val ryto ir dirba iki 21 val. Geriausias laikas lankyti turgus – rytas, ne toks triukšmingas ir ramesnis. Jei norite padarytų gerų nuotraukų, į „souks“ keliaukite prieš saulėlydį, kad užfiksuotumėte šešėlių žaismą ir intensyvėjančias spalvas.
Dauguma „souks“ gatvių neseniai buvo uždengtos bambuko stogais, kurių ornamentai saulei leidžiantis ant grindinio sukuria nuostabius ornamentus. Kaip jau minėjau, tikslių ribų, kur prasideda vienas „souks“ ir kur jis baigiasi, Medinoje nėra. Tačiau pagal besikeičiantį asortimentą, galite matyti, kad atėjote į kitą turgaus vietą.
Trumpai supažindinsiu su pagrindiniais Marakešo „souks“
„Souk Semmarine“ (žemėlapyje pabrauktas juodai) turbūt bus pirmoji jūsų pažintis su Marakešo gatvės turgumis. Šis turgus yra ir pats lankomiausias, nes prasideda nuo Jemaa El Fna aikštės šiaurinės dalies; įėjimas yra netoli „Argana“ kavinės. „Souk Semmarine“ pardavinėjama keramika, tekstilė, antikvariatai, juvelyrika, drabužiai etc. Turgaus pradžioje, šoninėje gatvelėje, galite užsukti į garsiąją Mechoui alėją ir paragauti jų troškintos mėsos bei tandžijos.
„Souk Semmarine“ pabaigoje, netoli garsiosios „Nomad“ kavinės, atsidursite nedidelėje aikštėje Rahba Kedima (žemėlapyje apibraukta raudonai), kur seniau vykdavo vergų turgus. Rahba Kedima parduodami prieskoniai, kosmetika, šiaudiniai gaminiai, netgi gausybė driežų bei vėžlių.
Rahba Kedima aikštės pakraštyje įsikūręs žymusis turgus „Zrabi souk“, žemėlapyje pažymėtas „Criée Berbère or berber market“ (apibraukta mėlynai) yra kilimų rojus. Jei ieškote šių grožybių namams, tai puiki vieta. Ten pateksite pro truputį pasislėpusį įėjimą, bet virš jo kabo didelis ženklas, tad turėtumėte lengvai pamatyti.
„Souk el Attarine“ (žemėlapyje žalia spalva pažymėta kaip „Souk Des Cuivre“) ir šalia esantis „souk Haddadine“ – metalo dirbinių pardavimo vieta. Ten rasite gražuolių lempų, šviestuvų.
„Souk Sebbaghine“ arba kaip žemėlapyje geltonai pažymėta „Souk des teinturiers“ – odos, tekstilės gaminių dažymo rajonas, puiki vieta stebėti, kaip amatininkai iki šių dienų rankomis dažo daugelį produktų. Šią vietą paprasčiausia surasti einant link garsiosios „Cafe Árabe“, netoli kavinės yra ir garsusis Moussine fontanas. Įėjimas į turgų prasideda prie pat Moussine hamamo (rekomenduoju šį hamamą) durų.
Ne vienas šią vietą maišo su garsiosiomis odos rauginimo ir dažymo „Tanneries“. Nors geriausios „Tanneries“ yra Feze, Marakeše irgi galima pamatyti, kaip didžiuliuose kubiluose dažoma oda. Dėl savo kvapo „Tanneries“ yra iškeltos už Medinos ribų, Bab Debbagh rajone, netoli Oued Issil upės.